Около 3600 студенти се очаква да прекрачат наесен прага на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Едни от най-модерните специалности са свързани с редките езици китайски и корейски, съчетани с български или английски. По тях студенти се обучават от 8 години, а наесен като изцяло нови се отварят и специалностите португалски с български и португалски с английски. Докторантът по китайски Елица Миланова, асистент в университета обяснява, че е далновидно да получиш университетска диплома по редки езици.
По думите й, напоследък отношенията с Китай се развиват много активно, появяват се и такива с Корея и Португалия. И на пазара се предлага много работа с добри заплати, например в кол центрове, като преводачи, има търсене и от бизнеса. "В момента е идеалното време да се запишеш и да учиш такъв език. Постоянно се обаждат от фирми да ги свързваме със студенти".
Търсене има и на химици, съобщи деканът на Химическия факултет доц. д-р Веселин Кметов. Според него, много търсени са специалностите, свързани с лабораторна дейност. Ние подготвяме химици, които се реализират в лабораториите. Добре върви и медицинската химия.
Но ако към тези специалности има интерес от кандидат-студентите, за педагогическите специалности по химия и физика вече 4 години не могат да се съберат студенти и наесен няма да има прием за бъдещи учители по тези предмети, макар че има голямо търсене. Гладът за кадри е толкова голям, че ражда смешно-тъжното обобщение на доцента: "По-рано ми се обаждаха и казваха – „Дай ми някой добър човек“, сега се обаждат и казват „Дай ми човек“.
В Пловдивския университет от няколко години са скъсили връзката студент-работодател с организирането на редовни срещи по факултети и специалности с представители на бизнеса от същия сектор. Но все повече се обръща внимание на създаването на такава връзка между университета, работодателите и кандидат-студентите, разказа заместник ректорът доц. Мария Стоянова. Тя допълни, че кандидат-студентската кампанията е започнала и вече има 300 заявили участие за предварителните изпити.
И ако клишето „В Университета лесно се влиза, трудно се излиза“ все още е актуално, то старата мантрата „учи, за да не работиш“ е абсолютно невалидно и в наши дни, според нея, може да звучи така: „Учи, за да постигнеш повече“.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..