Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Раковски ще помагат по европрограма на хора с увреждания

Община Раковски кандидатства за нова социално-здравна  услуга  „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания “  по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“  към Министерството на труда и социалните грижи.

Общата цел на новата  услуга  е подобряване на качеството на живот и възможностите за социално включване на хората с увреждания и възрастните хора, чрез осигуряване на мрежа от услуги в домашна среда и изграждане на подходящ (материален и кадрови) капацитет за  това.

Конкретно целта е да се изгради модел за патронажни грижи за възрастни и  хора с увреждания за почасови мобилни здравно-социални услуги по домовете.

Ще се изгради екип от социални и медицински работници, психолози и санитари, а  нуждаещите се ще бъдат лично консултирани.

С част от парите ще се купи специализиран автомобил за по-качествено обслужване.

От услугата ще могат да се възползват  68 възрастни хора от община Раковски, на възраст над 65 г.,  с ограничения или в невъзможност за самообслужване, както и хора с увреждания и техните семейства.Стойността на проекта е на стойност 203 000 хил. лв.

Интегрираните услуги ще се предоставят в рамките на  12 месеца, а всеки одобрен ще получава здравно-социални услуги до 2 часа  дневно.

Активното предоставяне на услугата "Патронажна грижа" ще  започне през летните месеци и есента на тази година.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Военният министър Запрянов обвини президента Радев за скандала с Ф-16

Възникналият технически проблем при приемането на новия изтребител Ф-16 е чисто хардуерен, а не софтуерен, каквито спекулации се разразиха в общественото пространство – това заявиха след специалното си посещение в Авиобаза "Граф Игнатиево"  министърът на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Евтимов и командващият ВВС..

обновено на 02.05.25 в 20:28
Снимката е илюстративна

Моторист загина на Подбалканския път, движението е затруднено

Тежка катастрофа между Анево и Сопот затруднява движението на Подбалканския път. Сигналът е получен в РУ-Карлово след 18.40 ч днес.  По предварителни данни, при изпреварване на лек автомобил мотоциклет "Хонда" се блъснал в мантинела и водачът му паднал на земята, а моторът се ударил в колата.  От екип на спешна помощ е констатирана смъртта на..

публикувано на 02.05.25 в 20:27

Дете пострада при верижна катастрофа край Цалапица

Мъж и дете пострадаха при катастрофа между три коли край Цалапица.  По пътя за Съединение лек автомобил Мерцедес, управляван от мъж на 54 години, навлязъл в насрещното движение и ударил лек автомобил Алфа Ромео с 30-годишен шофьор.  Вторият автомобил се завъртял и блъснал насрещно движещ се автомобил Форд. 52-годишният водач на третия автомобил и..

обновено на 02.05.25 в 20:23

Военното и политическо ръководство на МО идва в Авиобаза Граф Игнатиево

Министърът на отбраната Атанас Запрянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще посетят Трета авиобраза в Граф Игнатиево.  Там те ще проведат среща с личния състав на авиобазата. Срещата е по повод публикации в медиите, уронващи авторитета на Военновъздушните сили.  Очаква се тази вечер министърът на отбраната Атанас Запрянов, началникът на..

публикувано на 02.05.25 в 16:03

Оборище поставя темелите на българския парламентаризъм

С всенародно поклонение в историческата местност Оборище се отбелязва 149-тата годишнина от Априлското въстание.  Пред паметника на Априлци бе отслужен  водосвет за здравето и благополучието на българския народ.    В поклонението се включиха много българи от Панагюрище и страната.  Пред паметника на Априлци, на който са изписани имената на..

публикувано на 02.05.25 в 14:22