Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Каламбур" от събития преди вота ще доведе до апатичност

"Не можем да си заровим главата в пясъка и да кажем, че темите, които прераснаха в скандали през последната седмица, са възникали преди две", кометира апартамент-гейт за предаването Ден след ден на Радио Пловдив преподавателят по масови комуникации в НБУ проф. Д-р Росен Стоянов. Според него „неофициално кампанията започна от декември миналата година“ и подчерта, че явно много се залага на евроизборите, на изборите за главен прокурор и на сигурните местни избори в края на годината.

Професорът е категоричен, че фалшиви новини и дезинформация съществуват,  но акцентира върху смисъла от отдаването на такова голямо значение сега на въздействието й. „Въпросът е дали е нарочна, от партийни щабове и специалисти по комуникация или се използва удобното яхване на вълната и праграматичните политици да извадят дивиденти от това. Но такъв тип въздействие може да получи ефект само в кризисна ситуация, когато предпочитаме да не разсъждаваме върху определени процеси или при лиспа на образователен ценз“, обясни Стоянов.

Той заостри вниманието върху това, че темата е всекидневна и близка до българина. „Ако един апартамент може да бутне някого от власт у нас, в Белгия или друга държава не може да стане“, подчерта професорът. „Българинът дълбоко носи в ценностната си система жилището като дълбоко важно да се почувства реализиран“, припомни той и посочи дисбаланса в това, че по статистика сме сред най-бедните страни в Европа, а в същото време българинът притежава най-много жилища на глава от населението.  

Предстоят много подобни нформации, прогнозира професорът. Според него в един момент ще се създаде "каламбур от събития", ще загубим заедно кое е начало и кое края, разпрострирайки се в лични коментари, ще загубим представа кое е черно и бяло. „Резултатът е апатичност“, без да е се е случил дебатът по въпросите какво може да направи един евродепутат за всеки от нас и за децата ни.

Като противодействие на фалшивите новини преподавателят по масови комуникации е категоричен, че тотален приоритет трябва да станат „ограмотяването, постоянната  инвестиция в образование и изискването за ресурсно обезпечаване на държавно ниво“. 

Проф. Росен Стоянов участва в дебат на тема  „Могат ли фалшивите новини да застрашат евроизборите?", организиран в ПУ „Паисий Хилендарски“ от българското училище за политика "Димитър Паница".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10