"Не можем да си заровим главата в пясъка и да кажем, че темите, които прераснаха в скандали през последната седмица, са възникали преди две", кометира апартамент-гейт за предаването Ден след ден на Радио Пловдив преподавателят по масови комуникации в НБУ проф. Д-р Росен Стоянов. Според него „неофициално кампанията започна от декември миналата година“ и подчерта, че явно много се залага на евроизборите, на изборите за главен прокурор и на сигурните местни избори в края на годината.
Професорът е категоричен, че фалшиви новини и дезинформация съществуват, но акцентира върху смисъла от отдаването на такова голямо значение сега на въздействието й. „Въпросът е дали е нарочна, от партийни щабове и специалисти по комуникация или се използва удобното яхване на вълната и праграматичните политици да извадят дивиденти от това. Но такъв тип въздействие може да получи ефект само в кризисна ситуация, когато предпочитаме да не разсъждаваме върху определени процеси или при лиспа на образователен ценз“, обясни Стоянов.
Той заостри вниманието върху това, че темата е всекидневна и близка до българина. „Ако един апартамент може да бутне някого от власт у нас, в Белгия или друга държава не може да стане“, подчерта професорът. „Българинът дълбоко носи в ценностната си система жилището като дълбоко важно да се почувства реализиран“, припомни той и посочи дисбаланса в това, че по статистика сме сред най-бедните страни в Европа, а в същото време българинът притежава най-много жилища на глава от населението.
Предстоят много подобни нформации, прогнозира професорът. Според него в един момент ще се създаде "каламбур от събития", ще загубим заедно кое е начало и кое края, разпрострирайки се в лични коментари, ще загубим представа кое е черно и бяло. „Резултатът е апатичност“, без да е се е случил дебатът по въпросите какво може да направи един евродепутат за всеки от нас и за децата ни.
Като противодействие на фалшивите новини преподавателят по масови комуникации е категоричен, че тотален приоритет трябва да станат „ограмотяването, постоянната инвестиция в образование и изискването за ресурсно обезпечаване на държавно ниво“.
Проф. Росен Стоянов участва в дебат на тема „Могат ли фалшивите новини да застрашат евроизборите?", организиран в ПУ „Паисий Хилендарски“ от българското училище за политика "Димитър Паница".
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..