Изложба „Владигеров в музикалния калейдоскоп на ХХ век. Посоки, връзки, отражения“ ще се открие в Етнографския музей в Пловдив в 18 часа. Тя е част от фонда на къщата-музей „Панчо Владигеров“ в София и представя снимки, ръкописи, програми, афиши, писма и кореспонденция с творчески и лични контакти на Панчо Владигеров.
Експозицията е посветена на 120-годишнината от рождението на твореца, представен в контекста на музикалното изкуство и традиции на миналия век, в обкръжението на най-ярките имена в европейската и световна музикална култура.
Експозицията е опит за представянето му в контекста на музикалното изкуство и традиции на миналия век, в обкръжението на най-ярките имена в европейската и световна музикална култура – композиторите Рихард Щраус, Бела Барток, Дмитрий Шостакович, Арам Хачатурян; диригентите Бруно Валтер, , Херберт фон Караян, Саша Попов, пианистите Алексис Вайсенберг, Святослав Рихтер, цигуларите Давид Ойстрах, Леонид Коган, певци и музикални продуценти, както и други представители на интелектуалния елит на Европа през миналия век – поети, писатели, драматурзи, режисьори.
" Панчо Владигеров е моят учител, на когото аз дължа всичко – моля ви, отбележете – всичко. Той е гений с душа на дете, а това е белег на неизтощимата му жизнена енергия, отразена преди всичко в неговото творчество. Той е световноизвестен композитор. Толкова българска е музиката му, толкова неповторими акценти има в нея! Произведенията му се приемат радушно навсякъде, където съм ги свирил – и в Европа, и в Америка.” , казва световнизвестният пианист Алексис Вайсенберг.
В експозицята са включени писма на Иван Спасов, един от ректорите на Музикалната академия в Пловдив, до неговия учител Панчо Владигеров, както и афиш за благотворителен концерт с участието на композитора за изграждането на Дом за сираци от войните в Пловдив.
Откриването на изложбата ще бъде съпътствано от програма с творби на Панчо Владигеров, в изпълнение на ученици от НУМТИ „Добрин ПетковВ звуковия файл е интервюто с Надя Сотирова директор на къщата музей „Панчо Владигеров“-София.
Тази сутрин е починал пловдивският поет, драматург и общественик Иван Странджев. За кончината му съобщиха негови близки. На 12 май Иван Странджев трябваше да навърши 72, но не можа да дочака личния си празник. Иван Странджев е роден на 12 май 1953 г. в Пловдив. Първоначално учи българска филология в СУ „Свети Климент Охридски", след това..
Под надслов „Да възродим българския дух" в пловдивския квартал Прослав се провежда съборът „Прослав пее и танцува”. Проявата се организира за втора поредна година и ще представи красотата на фолклорния танц и музика от различни етнографски области на България. Пространството пред народното читалище „Никола Вапцаров-1928” ще се превърне в..
Днес започва новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Маршрутът е посветен на „Римския Пловдив“ – късноантична сграда „Ирини“ и римските терми. Водач във вълнуващото пътешествие ще е археологът Мая Мартинова-Кютова, която проучва едни от най-значимите археологически обекти в Пловдив. Тя ще поведе участниците през южното подножие на..
В днешния втори ден на фестивала „Дефиле Вино и гурме“ в Стария град на Пловдив продължават винените дегустации. Те започват от 11 часа и ще продължат до 19 ч. В същия период от време ще има срещи с Бог Дионис, който ще гадае на вино само на най – смелите посетители и ще позира за снимки. Бог Дионис ще може да бъде намерен в къщите „Георгиади“,..
РАДИО ПЛОВДИВ, СЪБОТА - 10 МАЙ, МАЛКО СЛЕД 9 Ч "СРЕЩИ" В българския месец на духа със Стефан Цанев си говорим за свободата.... "СВОБОДАТА Е МНОГО ЖЕСТОКО НЕЩО. ТЯ ТЕ ЛИШАВА ОТ ОПРАВДАНИЕТО, ЧЕ НЯКОЙ ДРУГ Е ВИНОВЕН ЗА ТВОЕТО НЕЩАСТИЕ", любимото ни оправдание и мрънкане... Говорим си и за демокрацията, която според ПОЕТА убихме още в зародиша..