Зелените площи в „Южен“ са недостатъчни и под нормативите, едни от най- малкото в сравнение с другите райони на Пловдив. За изминалите 3,5 години в района има три случая, в които инвеститор иска да строи на т.нар. зелени площи и се сблъсква с общественото недоволство. Два от тях са в жилищен комплекс „Южен“, а последният е свързан с терен, който се намира близо до НАП.
Лошото в подобни казуси е, че няма преплитане на интересите между инвеститор и живеещи, коментира пред Радио Пловдив кметът на "Южен" Борислав Инчев.
Според него преди да бъде изготвен регистър за зелените площи, трябва да се регламентира какво е зелена площ, защото в част от спорните казуси хората, повлияни от емоции, говорят за зелени площи, които обаче не са такива.
Той обясни, че и сега, ако един терен има статут на зелена площ, върху нея не може да има намеси. Но има площи, които ние наричаме зелени, но не са. Затова трябва да бъдат дефинирани площите, които са жизненоважни за микрорайона или квартала.
Тогава общината трябва да предприеме действия за тяхната защита като създаде регистър. По- важното е да бъдат предприети действия за стопиране на бъдещи инвестиционни намерения като бъдат изградени спортни, детски площадки, места за почивка и развлечение. Тогава ще е ясно, че общината е заявила своето намерение.
Инчев съобщи, че в "Южен" има 12 детски площадки и още 15 - 16, по които се работи и те ще са защитени.
Ако бъдат направени тези инвестиции ще е ясно, че никой не може да ги пипне. А сега някой си харесва една площ, извадени са необходимите разрешителни, и само съдът е компетентен да развали сделката, но това е трудно постижимо.
Според него няколко хиляди са терените, с които разполага общината, но за някои дори не знае, затова местната власт трябва да бъде въвлечена в този процес.
Терените са разпръснати в целия град. Можем да ги видим в Годишната програма за управление и разпореждане с общинската собственост, но само под номер. Едва ли общински чиновник е обходил терените, които могат да се превърнат в защитена микросреда за отдих.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..