Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Входът за двореца "Кричим" и парка му става безплатен

| обновено на 02.04.19 в 17:20
6
Снимка: Антоанета Петричанска

До края на това лято Ловно стопанство Кричим ще бъде отворено за посещения и достъпът ще е безплатен. Изготвят се маршрути за туристите, ще се изгражда и база за нощуване в сградата на бившата казарма. 

Това потвърди Дамян Дамянов, директор на Югозападното държавно предприятие в Благоевград, което от края на миналата година управлява стопанството в Кричим, съгласно решение на правителството.

Ловно стопанство Кричим представлява огромно природно богатство с редки и разнообразни растителни и животински видове. 

Паркът е на площ от 300 декара, от които 260 декара се поддържат с поливна система. Има 24 имота с различна площ, а две от сградите са паметници на културата - Дворецът "Кричим“ и "Австрийската къща“, които са със статут на недвижимо културно наследство.

Години наред  дворецът „Кричим“, който местните наричат Царската къща, беше затворена за посетители. Тя е запазена в автентичния си вид. 

През 1902 година по поръка на княз Фердиданд е построена дървена конструкция, на чиято база поетапно се изгражда сградата в сегашния й вид. В къщата се пазят автентични картини, копия на архивни снимки на членове на царската фамилия и на известни личности.

Снимка

Сред ловните трофеи особено ценна е глава на лисицаотстреляна по време на лов, устроен от Фердиданд в деня, в който подписва манифеста за обявяване независимостта на България. На 22 септември 1908 година той слага подписа си във Велико Тръново и след това идва на лов в Кричим, разказва Владимир Маринов, заместник-директор на ловното стопанство.

Цялото имущество - картини, сервизи, мебели, ловни трофеи, са инвентаризирани и имат паспорти, съгласно изискванията на Закона за културното наследство, посочи Владимир Маринов. 

Не всички стаи в царската къща ще бъдат отворени за посетители. Няма да има достъп до втория етаж, където са спалните на царсаката фамилия. Предвижда се част от ценните вещи да бъдат събрани в специални помещения, които основно ще бъдат ремонтирани. 

Днес стана ясно, че кметът на Стамболийски се е ангажирал да изгради паркинг пред двореца в Кричим. Предстои възстановяване на сградите, парка и зеленчуковото стопанство. Необходими са много средства, но новите стопани от Югозападното държавно предприятие в Благоевград са оптимисти, че ще намерят. 

Снимка

Снимка

Снимка

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28