Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Пловдив представят „Чуйте ни – Артистичен интелект“

| обновено на 04.04.19 в 12:07

На 4 април  в Пловдив се открива гостуващата за първи път у нас  колекция от съвременно изкуство на „Дойче телеком“ - „Чуйте ни – Артистичен интелект“, която е в програмата на Пловдив 2019.

„Колекция Телеком“ е с фокус върху културата на Източна и Югоизточна Европа, след политическите промени и падането на Берлинската стена.  Творбите са експонирани основно в Градска художествена галерия-Пловдив и пространство СКЛАД, както и в Стария град  -Балабановата къща, Хиндлиян, галерия Златю Бояджиев и библиотека "Иван Вазов".  Кураторски тур ден преди откриването в тези зони   проведоха  Натали Хойос и Райналд Шумахер. 

Тази колекция предизвиква въпроси,  носи памет за отминали лични и обществени  емоции и  концептуални търсения в съвременното изкуство. „Колекция Телеком“ е  създадена през 2010 и представя какво се случва през изминалите 30 години  след промените  –  с интерпретаци в зоната на изкуството на страните от бившия Източен блок. 

 Домакинството на Пловдив е осигурено от фондация Пловдив 2019– Виктор Янков от  межд.отдел  на фондацията казва, че представянето в Пловдив носи отпечатъка на града, защото за първи път, колекцията, представяна досега в на други места в  едно пространство, което не дава представа за мястото, където е експонирана. В Пловдив колекцията е на шест места, като всяко от тях носи пловдивски отпечатък.

Заедно  с творбите от „Колекция Телеком“, в изложбата  са включени и нови произведения от български художници, специално за повода, както и българско съвременно изкуство от последните 30 години.

Между авторите в "Колекция Телеком" е пловдивчанката Мартина Вачева,която показва керамичния си проект с позлата, провокиран от тракийското изкуство. Нейните творби са експонирани в Градска художествена галерия - Пловдив.

В пространството на СКЛАД пловдивчанката Албена Михайлова - Бенджи от култовата група "РЪБ", която от 30 години живее в Швейцария,  представя фотографии от времето на "РЪБ" и четири фотографии, непоказвани досега.

Това е бялото петно у нас, няма архив за това, което е правено. Затова тази изложба е толкова ценна. С нея искаме да кажем не само "чуйте ни", но и " вижте ни". 

Репортажът в звуковия файл е с участието на Виктор Янков, Райналд Шумахер, Мартина Вачева и Албена Михайлова - Бенджи.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Театралите твърдят, че МК има изкривена картина за финансите

Асоциация на куклените театри АКТ-Унима, България, Асоциация на работодателите в театралната област, Българска асоциация на работодателите в областта на културата и Съюз на артистите в България отправиха апел към министър-председателя, министъра на културата, председателя на Народното събрание и председателя на Комисията за медии и култура...

публикувано на 03.02.25 в 16:56

Преге - предаване за света на книгите, 01 - 07 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 01.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати” (нови книги) Арт Спигелман. Маус. Баща ми кърви история. Ч. 1 и ч. 2 (графичен роман) 300 стр., ок.10А, Нике, 2025. Александър Дюма. Четиридесет и петимата.  536 стр., ок. 5А, Плеяда, 2025. Цончо Родев. Черният..

публикувано на 03.02.25 в 14:16

Филмът "Не затваряй очи" ще се излъчи премиерно в Пловдив

Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа.   Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски.  Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..

публикувано на 01.02.25 в 07:30

Митрополит Николай освещава храм "Св.Марина" в Асеновград

С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..

публикувано на 31.01.25 в 12:44

В "Срещите" за Конкордия Антарова и нейните "Два живота"

"Два живота" - така се наричат  2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра.  Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители?  В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата.  Интересно е, слушайте.

публикувано на 31.01.25 в 10:13