Новото издание на книгата „Невъзможният път“ на мореплавателя Дончо Папазов ще представи от 18 часа тази вечер пловдивското Читалище „Алеко Константинов“. Почитателите на пътешествията, приключенията и предизвикателствата ще могат да се срещнат наживо с легендарния мореплавател, който обикаля света през 1988-ма година с дървената си яхта „Тивия“ по маршрут, преминаващ на юг от нос Добра надежда, нос Луин и нос Хорн през Атлантическия, Индийски и Тихия океан.
Двигателят на „Тивия“ се поврежда още в началото на пътуването, тя се преобръща два пъти и Папазов плава, като разчита единствено на вятъра, платната и уменията си. Книгата с историята на пътуването излиза за първи път през 1994 година. Сега издателство „Вакон“ я публикува с допълнени от автора информация и снимки.
В 80 годишния си живот Дончо Папазов е бил леководолаз, рекордьор по гмуркане без апаратура, научен сътрудник, журналист, сценарист, редактор, автор и водещ на документални филми и телевизионни предавания, депутат от СДС в 36-ото народно събрание, главен редактор и главен продуцент в БНТ, експерт в СЕМ.
За "Точно днес" на Радио Пловдив той разказа, че невъзможният път е изпитание, за което се е готвил 20 години. Останало е хубавото и това че е първият, който го е преминал. Маршрутът, който е избрал, е наричан "невъзможен", защото е най-труден и с най-големите изпитания. Той е пътувал през зимата и до сега само още един мореплавател е прекосявал същия път през този сезон.
"Успях да запазя волята и характера си ведри и весели. Ако човек тръгва с лошо, с омараза или с пресилена спортна злоба към едни изпитания, които траят почти половин година, той няма да завърши добре", казва Папазов. Много са му помогнали хилядите книги, приятелите и хората, които са участвали в подготовката и са заложили на него."Не можех да си представя, че мога да ги разочаровам - това дава огромни сили." И другото, което му е помогнало - че е плавал по много океани и обиколил света един път преди това пътешествие.
Папазов обобщи, че морето и обиколките са му дали всичко. А от периода на активната му обществено-политическа дейност сподели наученото: "Пътят към демокрацията е дълъг, гледайте във Франция, Англия, Германия и т.н. - той продължава повече от век. Ние изживяхме нещо, което на много малко хора и поколения се случва - смяна на един строй. България е неузнаваема, не е тази, която беше преди 35 години. Коренно различна е. Естествено има огромни минуси. Аз съм недоволен от много неща и винаги съм казвал, че ние не бива да се примиряваме, трябва винаги да протестираме и да търсим правата си. Според мен човешките права и опазването на природата ще бъдат еднакво важни и след един век. И винаги ще има протести и винаги хората ще мислят, че не са им достатъчни и е напълно правилно. Това е прогрес".
Според Дончо Папазов, човек свива платната, когато спира да мечтае. "Не трябва да се свиват платна, в преносния смисъл. Винаги трянва да бъдем готови за вятъра на промяната. Ако трябва, дори да го предизвикаме".
Мореплавателят още пътува. И ако трябва сега да тръгне отново, споделя, че без особени усилия може да прекоси отново Атлантика. Той е категоричен, че никога не би променил нищо от това, което е правил досега. "Мисля, че една от големите житейски работи е да докажеш, че невъзможното е възможно - във всички сфери на човешкото познание, изкуството, занаятите, науката. Това е, което крепи човечеството и го тласка напред".
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..