Притеснява ме тази ситуация с това, че във всеки един момент всеки, който има апартамент, трябва да се чувства виновен, каза в допълнение просветният министър. Той притежава два апартамента и за тях е подал данни пред всички институции, отговорни да следят сделките на властта.
Министър Красимир Вълчев и президентът на КНСБ Пламен Димитров обсъдиха предизвикателствата, които поставя дигитализацията пред пазара на труда със студенти и преподаватели. Събитието е под формата на лекции от цикъла MASTЕRCLASS WORK 4.0, а домакин бе Пловдивският университет „Пайсий Хилендарски“.
Министър Вълчев говори пред студенти и преподаватели над половин час, в който основен акцент сложи над програмите за дигитализация. Той уточни, че е много важен пазарът на труда и според него трябва да се променят програмите на средното и висшето образование.
Ще се създават умения за работа с машини, които трябва да се управляват от компетентни програмисти, подчерта Вълчев. Министър каза, че приемът за следващата учебна година се преструктурира, като се намалява в социалните, икономическите и правните науки. Това се прави съгласно Постановление 64, което предвижда спиране на приема за 19 професионални направления.
Те са предимно в областта на икономиката, администрация и управление, национална сигурност, туризъм. Това са специалности във висши училища, които са ги открили в последните 20 -30 години, и са в страни от основния им профил.
При нулевия прием ще бъдат засегнати 9 държавни университета в страната.
Всички държавни висши училища имат много силен профил, това са традиционните професионални направления и те трябва да заложат само на тях, защото системата няма да може да работи с толкова много студенти, тя трябва да се пренастрои да работи с по-малко студенти, подчерта министър Вълчев. Той посочи, че в държавните висши учебни заведения платеният прием се ограничава от МОН, но това което се наблюдава е, че търсенето на платено обучение намалява.
Вълчев каза още, че сериозен недостиг продължава да има в инженерните, педагогическите и аграрните науки.
Пловдивска област продължава да заема шесто място по заплати сред 28-те области в страната, показват данните на Териториалното статистическо бюро- Юг за последните три месеца на миналата година. С най-висока средна месечна работна заплата е столицата - 3 287 лв. Средната месечна работна заплата за област Пловдив е с 16.3% по- ниска и от..
Планираме да започнем процедура по отдаването на концесия на летище Пловдив. Това обяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на среща с авиационната индустрия, съобщи пресцентърът на Министерството на транспорта и съобщенията. „В авиацията ни трябва да има повече бизнес и по-малко държава. Привърженик съм на..
Само за 1 месец в полицейското управление в Стамболийски са получени 2 сигнала за опити за телефонни измами, които са предотвратени само благодарение на щастлива случайност. Кметът на общината Петър Неделев разказа, че и в 2-та случая става дума за възрастни хора, от които по телефона са поискани големи суми пари за операции на близки хора...
Община Сопот модернизира уличното осветление по проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. По проекта са монтирани 1166 нови енергоспестяващи улични осветителни тела, съоръжения за производство и съхранение на електрическа енергия от ВЕИ за собствено потребление, както и нови 25 табла за улично осветление, които разполагат със..
Директорът на РДПБЗН-Пловдив ст. комисар Васил Димов е пожарникар за 2024 година, съобщиха от пресцентъра на МВР. Той получава наградата за безупречния си професионализъм, себеотрицание и управленски умения при гасенето на мащабните горски пожари през миналата година в Пловдивско, някои от които продължиха над 3 денонощия. Освен горските, в..