Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медиците са скептични за заплатите, протести и през май

| обновено на 10.04.19 в 15:30

До 50 мил. лева ще бъдат дадени за повишение на заплатите на специалистите по здравни грижи /медицински сестри, акушерки и други специалисти/. Това съобщиха премиерът Бойко Борисов и министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в началото на днешното правителствено заседание. 

Премиерът уточни, че увеличението е на базата на това, че във всяка една сфера българската икономика се развива добре.

Здравният министър Кирил Ананиев информира, че началните заплати, предвидени по Колективен трудов договор, ще станат 950 лв. за специалистите по здравни грижи.

Министър-председателят изтъкна, че контролът за това трябва да се повиши и на фиша да бъде изрично записано, че това е минималната заплата.

В програмата "Ден след ден"  коментар от председателя на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи-Пловдив Теа Цировска за парите, които реши да отпусне Правителството днес в здравния сектор. Тя каза, че специалистите по здравни грижи чакат публикуването на правителственото постановление, с което ще се увеличат заплатите им. 

Заплатата при нас години наред е била ниска, унизителна ниска, каза Цировска. Тя уточни, че е скептична за тези нови средства от МС, защото е важен начинът, по който ще бъдат разпределени тези пари. 

Ще се радвам да видя, че за абсолютно всички колеги в цялата страна това е осигурената минимална работна заплата от 950 лева, заключи Цировска.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Със своите 10 депутати "Величие" ще бъде твърда опозиция в НС

По силата на решението на Конституционния съд по оспорването на изборните резултати партия "Величие" влиза в Народното събрание с 10 депутати. Те ще заемат местата на 10 от 16-те  депутати от други политически сили, за които съдът реши, че са незокнно избрани. Имената на новите народни представители и от кои райони ще са те ще стане ясно след като..

публикувано на 13.03.25 в 16:40

Решението на Конституционния съд е странно

Конституционният съд обяви за незаконен избора на 16 народни представители и възложи на ЦИК да направи ново разпределение на мандатите. Пред Радио Пловдив политологът Христо Панчугов заяви, че не е убеден, че "това е решение". Според него не става ясно дали съдът признава или не резултатите от парламентарните избори, дали касира изборите в дадени..

публикувано на 13.03.25 в 16:11

Профилактиката ще спаси много пациенти от диализно лечение

И по отношение на бъбречните заболявания сме в челото на негативната класация на СЗО, каза д-р Георги Цочев, началник на Отделението по диализно лечение към УМБАЛ "Св. Георги". "В световен мащаб заболеваемостта е между 5 и 10%,  а в България е почти 13%". Д-р Цочев каза, че това се дължи на занижената профилактика и самолечението, наличието на..

публикувано на 13.03.25 в 14:07

Намираме се в тотален хаос, ситуацията е безпрецедентна

Кой кой е в скандала с изборните резултати? До къде може да стигне кризата и какви ще са последствията? Каква ще бъде развръзката на казуса с повторното преброяване - а ктуалната тема коментира в програма "Точно днес" политическият журналист Ружа Райчева. Според нея дори да има развръзка, натрупаното недоверие и опорочаването на цели процес,..

публикувано на 13.03.25 в 10:18

Очакват нов ръст на туристите в Пловдив тази година

Ръст на приходите от нощувки в местата за настаняване в Пловдив отчитат от Дирекция „Туризъм“ към Общината. Общата сума на приходите през миналата година възлиза на близо 50 милиона и 200 хиляди лева. Отчета за изпълнението на годишната програма за развитието на туризма, а също и програмата за тази година ще бъдат гласувани днес на сесия..

обновено на 13.03.25 в 09:38