Скандалът Апартаментгейт започна да затихва още преди извънредния Консултативен съвет за национална сигурност и през следващите дни той ще бъде затрупан от следващи скандали.
Това заяви пред Радио Пловдив политологът Антоний Гълъбов и подчерта, че е важно да се разбере логиката на тези скандали. Според него целта е общественото внимание бързо да бъде пренасочено в друга посока и така да се загуби.
Гълъбов припомни доминиращата представа в българското общество за властта като начин за лично облагодетелстване и за материални придобивки с нечестни средства. Затова, според него, подобни скандали не могат да задържат дълго общественото внимание и да определят в краткосрочен период политическата ситуация в страната.
Скандалът Апартаментгейт има много нива, но базисното равнище е отношението към властта в България, обясни политологът.
В България властта не се възприема като дълг, не се възприема като работа за други. В масовия случай властта се възприема като инструмент за лично облагодетелстване и тази нагласа е много по - широка от партийните граници, заяви Гълъбов.
Той обърна внимание, че при скандала Апартаментгейт акцентът е върху фирмата, а не върху политиците.
Зад привидната пелена от проливен дъжд има ясни очертания, които показват, че скандалът не е междуличностен, а междугрупов, коментира Антоний Гълъбов.
Той отбеляза, че Консултативният съвет за национална сигурност е посъживил темата, но не е доказал корупция. А обществената присъда по Апартаментгейт се е чула преди да се е чуло каквото и да е обвинение.
Гълъбов припомни, че почти 20 години се занимава с изследване на корупцията и може да каже, че ние сме се отказали от възможността да изработим ефективна координация между съществуващите институции, да създадем информационна обвързаност и качество на разследване на корупцията, затова се е наложило създаването на самостоятелен орган за борба с корупцията.
Антикорупционната комисия е колективен орган и преди въпроса за председателя стоят множество други въпроси за мястото и работата на този орган, убеден е Гълъбов. Той смята, че проблемът с корупцията у нас не е в личностите, а в институционалната среда, в капацитета на институциите да разпознават корупционния риск и да реагират на него.
Обикновено нещо, което не може да издържи в съда, се изпраща в медиите, припомни още политологът.
По повод предстоящите евроизбори Гълъбов отбеляза, че политическите партии предпочитат да бягат от европейската тема, чувстват се неуютно в хоризонта на европейските избори и това ще продължи да оказва натиск върху всекидневната политика.
Част от отговорността на политиците е в това да превърнат гражданите в избиратели. С други думи да им представят залозите на един избор, да им позволят да се ориентират и да заемат своя позиция в изборния процес.
Засега не виждаме тази отговорност да се носи от политиците и това създава усещането за двойна перспектива, за размиване на истинските теми и подмяната им с нещо друго.
Цялото интервю на Екатерина Костова в Антоний Гълъбов е в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..