Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При Апартаментгейт акцентът е върху фирмата, не върху политиците

Корупцията у нас не е в личностите, а в институциите

Чрез скандалите политиците подменят истинските теми, пренасочват общественото внимание и то се загубва

| обновено на 10.04.19 в 16:30

Скандалът Апартаментгейт започна да затихва още преди извънредния Консултативен съвет за национална сигурност и през следващите дни той ще бъде затрупан от следващи скандали.

Това заяви пред Радио Пловдив политологът Антоний Гълъбов и подчерта, че е важно да се разбере логиката на тези скандали. Според него целта е общественото внимание бързо да бъде пренасочено в друга посока и така да се загуби.

Гълъбов припомни доминиращата представа в българското общество за властта като начин за лично облагодетелстване и за материални придобивки с нечестни средства. Затова, според него, подобни скандали не могат да задържат дълго общественото внимание и да определят в краткосрочен период политическата ситуация в страната. 

Скандалът Апартаментгейт има много нива, но базисното равнище е отношението към властта в България, обясни политологът. 

В България властта не се възприема като дълг, не се възприема като работа за други. В масовия случай властта се възприема като инструмент за лично облагодетелстване и тази нагласа е много по - широка от партийните граници, заяви Гълъбов.

Той обърна внимание, че при скандала Апартаментгейт акцентът е върху фирмата, а не върху политиците. 

Зад привидната пелена от проливен дъжд има ясни очертания, които показват, че скандалът не е междуличностен, а междугрупов, коментира Антоний Гълъбов. 

Той отбеляза, че Консултативният съвет за национална сигурност е посъживил темата, но не е доказал корупция. А обществената присъда по Апартаментгейт се е чула преди да се е чуло каквото и да е обвинение.

Гълъбов припомни, че почти 20 години се занимава с изследване на корупцията и може да каже, че ние сме се отказали от възможността да изработим ефективна координация между съществуващите институции, да създадем информационна обвързаност и качество на разследване на корупцията, затова се е наложило създаването на самостоятелен орган за борба с корупцията. 

Антикорупционната комисия е колективен орган и преди въпроса за председателя стоят множество други въпроси за мястото и работата на този орган, убеден е Гълъбов. Той смята, че проблемът с корупцията у нас не е в личностите, а в институционалната среда, в капацитета на институциите да разпознават корупционния риск и да реагират на него.

Обикновено нещо, което не може да издържи в съда, се изпраща в медиите, припомни още политологът.

По повод предстоящите евроизбори Гълъбов отбеляза, че политическите партии предпочитат да бягат от европейската тема, чувстват се неуютно в хоризонта на европейските избори и това ще продължи да оказва натиск върху всекидневната политика.

Част от отговорността на политиците е в това да превърнат гражданите в избиратели. С други думи да им представят залозите на един избор, да им позволят да се ориентират и да заемат своя позиция в изборния процес. 

Засега не виждаме тази отговорност да се носи от политиците и това създава усещането за двойна перспектива, за размиване на истинските теми и подмяната им с нещо друго.

Цялото интервю на Екатерина Костова в Антоний Гълъбов е в звуковия файл.

Снимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които непредпоставят крайната цел - или..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12

платена публикация
Специализирано изложение за земеделие БАТА АГРО 12 - 16 май 2025 година

Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО.  Регистрацията за участници..

публикувано на 17.02.25 в 15:54