Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме създателя на българската стенография

Паметникът на Антон Безеншек в Пловдив
Снимка: Списание Българска Наука

Тържествена вечер по случай 165 години от рождението на проф. Антон Безеншек „Словенецът с българско сърце“ – създател на стенографията в България, ще се проведе в Пловдив на 15 април 2019 г., понеделник, от 17.00 часа в Актовата зала на ГХГ „Св.св. Кирил и Методий“.
Събитието е под патронажа на Председателя на 44-тото НС – Цвета Караянчева. Сред официалните гости ще бъде и Н.Пр. г-н Анжей Франгеш – Извънреден и пълномощен посланик на Република Словения.
Слово за живота и делото на проф. Безеншек ще произнесе доц. д-р Симеон Кацаров – историк, зам.- декан на Философско-историческия факултет на ПУ „П.Хилендарски“ и Карамфил Матев – председател на Националното сдружение на стенографите в България и гл. стенограф на НС.

Музикален поздрав към участниците ще поднесе Девическа хорова формация „Евмолпея“ с диригент д-р Рада Славинска.

Праф. Безеншек живее 20 години в Пловдив, където основава първото певческо дружество у нас.

Антон Безеншек създава библиотеки в София и Пловдив. Той е сред основателите на читалище „Славянска беседа”. Написал е учебници по стенография и география.
На 25 септември 1878 г. в сградата на Народното събрание открива първия курс по стенография за подготовка на български професионалисти в тази област. До 1905 г. той обучава над 1 500 българи по бързопис.

 Допринася за развитието у нас на образователната система.
По негова инициатива Министерство на народното просвещение въвежда етиката като учебен предмет. Пише и първия български тематичен учебник „Етика или нравоучение”. В Пловдив открива своя академична книжарница, наречена „Пчела”.

 Издава многоезични списания. Превежда книги. Така прави достъпно творчеството на Вазов на словенски език.

Важно значение за националната кауза има книгата му „България и Сърбия”, а така също преводът му от френски език на „Карнегиевата анкета по войните през 1912 и 1913 г”.

Проф. Антон Безеншек беше удостоен посмъртно със званието Почетен гражданин на Пловдив през 2015г.

В Пловдив има и паметник на Безеншек, чийто автор е скулпторът доц. Свилен Костадинов .




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пламен Монев с нова живописна изложба в галерия "Дяков"

Тазгодишният лауреат на Годишната награда на Галерия „Дяков“ за принос в развитието на живописта Пламен Монев открива  изложбата си „Между Черно и Бяло море“. Живописните му платна  водят почитателите на места, където очите се изпълват с необятността на морската шир, дори когато тя е само загатната. Монев е завършил  Националната..

обновено на 19.09.24 в 10:08

Куклената актриса Мария Лазарова представя книга

Куклената актриса Мария Лазарова написа първата си книга за деца. Повече от 25 години животът й е свързан с ДКТ Пловдив, където участва в стотици постановки, превръщайки се в познати и непознати герои. През 2000 година напуска трупата и се отдава на магията на телевизията. Заедно с нейния син Георги Лазаров – актьор и режисьор, създават..

публикувано на 19.09.24 в 10:05

Увлекателен разказ за Япония от първо лице

Книгата на Юлияна Антонова Мурата „Хай хай, Япония“ ще бъде представена в Дом на културата „Борис Христов“. Това е последната книга от четирилогията с кратки разкази по истински случаи и е послание за приятелство. Юлияна Антонова-Мурата е завършила 91-ва Немска езикова гимназия „Проф. Константин Гълъбов“ и немска филология и психология..

обновено на 19.09.24 в 09:12

Два спектакъла на "Сцена на кръстопът"

Спектакълът „Метаморфози по Овидия"  на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград е поредното заглавие, което пловдивската публика ще види в рамките на 28-то издание на Есенния международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът“. Спектакълът под режисурата на Стайко Мурджев и сценография и костюми на Никола Налбантов е с номинация Икар..

обновено на 19.09.24 в 08:42

"Вицекралят Банк" гостува на сцената на Драматичния театър

Националният театър на Будапеща – Унгария представя „Вицекралят Банк“ от Йожеф Катона на Голяма сцена на Драматичния театър. Режисьор на спектакъла е Атила Виднянски. Мащабната историческа драма с размаха на Шекспирово платно разказва за смутните времена на Средновековието.  Пиесата заема особено място в историята на Унгария. Забранена от..

публикувано на 18.09.24 в 09:06