По френски образец или "Алафранга" навлиза в Пловдив след 1860 година и остава, за да промени архитектурата, облеклото и бита на нашите предци. В средата на 19-то столетие се ражда стилът, който олицетворява епохата на проникване на модерната европейска култура в Пловдив. Това каза директорът на Етнографския музей доц. Ангел Янков преди откриване на изложбата „Времето на Алафрангата“.
Той поясни, че под „а ла франга“ буквално се е разбирало богато украсена стенна ниша във възрожденските къщи на Стария град.
Такива има в Данчовата къща, къща Хиндлиян, Клианти, Нишанян, Стамболян и в къща Куюмджиоглу, където е разположен Етнографския музей.
Особено характерно за 19 век е било смесването на традиционно българското с новото модерно облекло на гражданите, поясни доц. Янков. Той каза още: Алафранга се нарича новата възрожденска къща и нейният интериор и „мобилировка“, изисканите маниери на изразяване и общуване, а също и модата в облеклото, носено от госпожите и господата в големия град.
Грозделина Георгиева, уредник в Етнографския музей допълни, че са показани снимки, постери, облекло, предмети от бита на пловдивчани от средата на 19 век до началото на 20 век.
Официалното откриване на изложбата е от 18:00 ч. днес в салона на втория етаж на РЕМ – Пловдив.
Има специално отпечатани каталози на изложбата на български и английски език, финансирана от Европейска столица на културата 2019-а и с подкрепата на Старинен Пловдив.
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..
Тази вечер в Клуб „Петното на Роршах“ ще се състои премиера на стихосбирката на Станислава Станоева „Хляб, любов и други ангели“. За поетесата и нейната книга ще говори Александър Секулов. Според поета и графичен дизайнер Иво Рафаилов книгата е пропита с носталгия, като светлина, която идва отдалеч и осветява пътя.
Художникът Васил Петров представя изложба живопис „Дионисиеви мистерии“ в галерия „Възраждане“. Тя се открива тази вечер, а с експозицията художникът ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. „Новата изложба на Васил Петров отново ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. Любимите на художника сюжети – жената, виното, боговете са..
Оперната прима Соня Йончева ще представи за първи път в България на сцената на Античния театър в Пловдив 2 спектакъла през юни тази година. На 16-ти юни пред публиката тя ще изпее „Филмова музика“, а на 18-ти – Норма, с която преди 10 години предизвика фурор по световните сцени. Своята програма "Пееща актриса" Соня Йончева представи с..