Наистина можем да говорим за промяна в Република Северна Македония. Тя направи своя първи избор след приемането на Преспанското споразумение и след подписването на договора с България и Гърция. Специално с Гърция след решаване на дългогодишния спор за името, проблемите започнаха макар и бавно да намират решение, коментира журналистът от Bloomberg TV България Николай Кръстев.
Като проблем за категоричността на изборите той посочи ниската избирателна активност, която бе по-ниска от прогнозираната досега от влиятелните македонски социолози – под 40%.
Интересен детайл е и този, че албанците на гласуваха, което предстои да бъде анализирано.
Изборите за президент са важни, защото след тях трябва да се отвори пътят на Република Северна Македония към ЕС около средата на юни, довършване на интеграцията с НАТО, което се очаква най-късно до края на годината. И ако тези избори не успеят, защото има и такава вероятност, нещата няма да са лесни и Република Северна Македония може да влезе в политическа криза.
Най-големият въпрос пред държавата сега е икономическият й дневен ред. Изселването, което наблюдаваме в западната ни съседка, е почти необратим процес. Всеки ден младите хора с техните семейства „гласуват“ с краката си и я напускат. Дори и този чисто физически проблем, че няма кой да гласува на президентските избори, няма необходимата активност и не може да бъде постигнат необходимият избирателен праг, показва колко сложна е ституацията в страната.
Хората искат да живеят добре, бидейки членова на ЕС и НАТО, добре разбраха посланията на Пендаровски, който не е новобранец в политиката. Напрежението е сериозно в страната, защото и управлението на Зоран Заев не успя да направи разграничение между политически и икономическия дневен ред, да тръгне с решаването на сериозните икономически проблеми.
Очаквам, че хората ще разберат, че когато се правят политически избори, това ще доведе до нови икономически инвестиции и възможности, за да не напускат хората от западната ни съседка страната си.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..