Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Пловдив вече има барелеф на 28-ия президент на САЩ

10
Снимка: Димитър Владимиров, Радио Пловдив

Американският посланик Ерик Рубин откри барелеф на Удроу Уилсън в Пловдив.  Образът на на 28-ия президент на САЩ, защитил България в преговорите за Ньойския договор,  е пресъздаден от Стоян Заваринов.  Барелефът е поставен на входа на сградата на Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ в район „Южен“. 

Ролята, която е изиграл президентът Уилсън за съдбата на народите в Централна и Източна Европа, е променила хода на историята. Негова е идеята за сформирането на обществото на народите, и ако тя  беше реализирана, съдбата на човечеството щеше да бъде различна. Създаването на Организацията на обединените нации след Втората световна война всъщност осъществява идеите и идеалите на президента Уилсън, отбеляза посланик Рубин. 

На церемонията присъстваха кметът на Пловдив Иван Тотев и председателят на Пловдивския общински съвет Савина Петкова.  След поднасянето на венци и цветя посланик Рубин разгледа фотоизложба, а председателят на тракийското дружество  ген. майор Нонка Матова му показа старинни оръжия. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Засаждат 100 дръвчета на Сахат тепе

100 дръвчета от различни видове – копривки, дъб, черен бор и бял ясен ще бъдат засадени на Сахат тепе днес. Инициативата е част от кампанията „Зеленото сърце на Пловдив“на сдружение „Бизнесът за Пловдив“ и район „Централен“. В акцията ще вземат участие представители на администрацията и компаниите от сдружението. На доброволците ще бъдат..

публикувано на 15.11.25 в 08:34

На Летище Пловдив каца първият полет от Братислава

Тази вечер в 18.50 на летище Пловдив ще пристигне първият редовен полет от Братислава. Екипажът и пътниците ще бъдат посрещнати от кмета Костадин Димитров, заместник-кмета по култура, археология и туризъм Пламен Панов и  кметовете на общини от Фонда за развитие на летище Пловдив. Събитието е поредна стъпка в утвърждаването на Летище „Пловдив“..

публикувано на 15.11.25 в 08:18

За втора година стартира кампанията "Купи и дари"

Благотворителна кампания под надслов „Купи и Дари“ организират за втора поредна година Ротари, Ротаракт и Интеракт клубовете в Пловдив. Кампанията е насочена към хора и семейства в затруднено положение, като целта е да се съберат дълготрайни хранителни продукти, които да ги подпомогнат за Коледа и Нова година.  Стартира кампанията "Купи и Дари"..

публикувано на 15.11.25 в 07:55

Ограничават трафика по важно кръстовище в "Северен"

От днес до 30 ноември се ограничава движението на кръстовището на улица „Брезовско шосе“ и булевард „Северен“.  Пътните превозни средства, включително и автобусите от масовия градски транспорт, ще се пропускат поетапно заради премахването на стара канализационна шахта в средата на кръстовището и преасфалтиране на участъка. Ограничаването на..

публикувано на 15.11.25 в 07:41

Кариерно изложение се провежда в Дома на културата

Пловдивският ученически парламент и пловдивското подразделение на младежкото сдружение „Съединението прави силата“ организират кариерно изложение под надслов „Ориентирай се днес, успявай утре“.  Събитието ще се проведе в голяма конферентна зала на Дома на културата „Борис Христов“ от 10 до 17 часа. Целта на форума е да подкрепи над 100..

публикувано на 15.11.25 в 07:38