Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна реставрацията на родната къща на освободителя на Родопите - полковник Владимир Серафимов

Свежен ревностно пази родовата си памет

Интерактивен център ще показва достиженията на Аджарската книжовна преписна школа, действала през XV - XVIII век

3
Серафимовата къща в Свежен

Вече сме готови да започнем реставрацията на родната къща на полковник Владимир Серафимов в село Свежен. 

Това обяви пред Радио Пловдив кметът на средногорското село Христо Енков след като днес официално беше даден старт на поредица от реставрационни дейности. Те са финансирани с целева субсидия от 820 000 лева, отпусната от правителството преди две години. 

Кметът обясни, че средствата са за два проекта - единият е възстановяване на къщата на полковник Серафимов и изграждане  на интерактивен център, включващ две зали - едната е за полк. Серафимов, а другата - зала за Аджарската книжовна школа. 

Това е една от най - силните книжовни школи през Средновековието - XVII - XVIII век, подчерта Христо Енков. 

Вторият проект е свързан с консервиране на останките на изгорялата църква „Свети Георги“ и възстановяване на костницата към храма. Ще бъде направен малък параклис, където ще бъдат положени намерените там кости.

Реално работа на терен започваме на 7 май, обяви кметът на Свежен. 

Днес гост на селото бе и евродепутатът Андрей Ковачев, който откри мемориална плоча в памет на убитите жители на Свежен през тоталитария режим. 

Д-р Ковачев няма родова връзка със Свежен, но неговият съветник Симеон Попов е от Свежен и е един от инициаторите за поставянето на тази плоча, обясни кметът Христо Енков.

Свежен се прочу, благодарение на медиите, на радиото конкретно и, може би, защото работим много усилено. Не само аз, но всички хора, които са съпричастни на Свежен. Затова стават неща, които искахме да станат - например запазването на родовата памет, посочи Енков. 

По думите му, ние нямаме право да забравяме нашите деди, не само през последните десетилетия, но и от Средновековието!

През 1877-ма година село Свежен е опожарено, тогава, когато са изгорени Карлово, Калофер и Стара Загора. Ние имаме изгорени около 950 къщи и около 900 души са убити. Историческото доказателство е от свещеника на селото по това време. Ние нямаме право да го забравяме това нещо, категоричен е родолюбивият българин. 

Христо Енков обяви, че няма да се кандидатира за втори мандат като кмет на село Свежен. 

Той посочи, че предстоят много неща в селото. Интерактивният център трябва да бъде завършен през август. Тогава в Свежен очакват гости от фондация "Пловдив 2019". Вероятно в центъра на селото ще бъдат показани стари калиграфски техники на изписване на кирилицата.

Предстои изпълнението на втората част на програма, по която деца се обучават на калиграфия на кирилица. Ръководител е един от големите специалисти, проучващи Аджарската книжовна школа, проф. Невена Дончева - Панайотова. Ще се включат и няколко художници, обясни кметът. 

Предстои честването на 3 август на годишнината от гибелта на Хаджи Димитър на връх Кадрафил. Тази година ще е с един поход от Бузлуджа до Кадрафил, каза още Христо Енкин. Той уточни, че движение "Хайдути" ще направят възстановка, при която ще носят ранен хайдутин от връх Бузлуджа до връх Кадрафил, за да се докаже, че и това е възможно.

През лятото отново ще дойдат и студенти от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". На своята лятна практика те ще работят за разгадаване историята на Свежен, допълни кметът. 

Кметът на Свежен Христо Енков

Историята:

Серафимовата къща е най-старият архитектурно-исторически обект в Свежен и е на повече от 300 години. 

Левски бил трети братовчед на собственика й Георги Серафимов. 

В нея се ражда и полковник Владимир Серафимов - „командир на 21 средногорски пехотен полк,проявил героизъм в боевете за свободата на Родопския край(1860-1934)", както е указано на паметната плоча на фасадата й. Заради драматичното сражение на връх Средногорец до село Аламидере, известен като "Родопската Шипка", той е наречен Освободителя на Родопите.

Лобното място на Хаджи Димитър под връх Кадрафил в Средна гора

Цялото интервю на Елена Крушкова с Христо Енков е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56