Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През септември ще видим всички мозайки в Голямата базилика

400 мозаечни фрагмента, всеки от 1 до 2 кв.м. ще бъдат разположени на втория етаж на констукцията

| обновено на 29.04.19 в 17:21
3
Снимка: podtepeto.com

Екип реставратори продължава да работи по възстановяването на античните мозайки от Голямата базилика в Пловдив.

Досега са обработени близо 800 квадратни метра с 400 мозаечни фрагмента от IV-VI век, каза ръководителят на екипа доц. Елена КантареваУникалните мозайките се реставрират в ателие в Стария град. 

Работата по реставрацията започна през месец май 2015 година на място в Базиликата, припомни доц. Кантарева. Тя уточни, че общата площ на мозайките, които ще бъдат изложени в базиликата на първия етаж е над 2 000 квадратни метра. Това е най-голямата базилика открита по нашите земи. Различните видове птици открити по мозайките се съдържат в над 100 изображения.

Отделно има и стенописи, които също се реставрират, но те са от средновековната църква. Имаме и архитектурни елементи и скулптури, каза още реставраторът. 

Успяхме да запазим и най-засегната от времето мозайка "Изворът на живота", това е тази с пауна до фонтана, призна доц. Кантарева.

През януари 2018 година мозайките от три обекта в Пловдив бяха вписани в списъка на ЮНЕСКО за Световното културно наследство. За окончателното одобрение предстоят редица процедури по входиране на номинационно досие от България.

Очаква се Голямата базилика да бъде завършена и да посреща своите туристи за 6 септември, когато е празникът на Пловдив. Откриването ще се направи в годината, когото градът е Европейска столица на културата 2019-та. 

Проектът за Голямата базилика е съвместен на общината и фондация "Америка за България". За археологическите проучвания на древния храм, както и за реставрацията на мозайките, консервирането и експонирането от фондацията инвестираха над 8 милиона лева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

„Корени и светила“ - разкази за недъзите на обществото

„Корени и светила“   на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери.  Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан.  Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Изложба "Плакати" в Драматичния театър-Пловдив

Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..

публикувано на 22.01.25 в 07:36

Лия Петрова ще свири с оркестъра на Опера Пловдив

Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година.  Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран  от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..

публикувано на 22.01.25 в 07:31

Премиера на стихове на Станислава Станоева в "Петното"

Тази вечер в Клуб „Петното на Роршах“ ще се състои премиера на стихосбирката на Станислава Станоева „Хляб, любов и други ангели“.  За поетесата и нейната книга ще говори Александър Секулов. Според поета и графичен дизайнер Иво Рафаилов книгата е пропита с носталгия, като светлина, която идва отдалеч и осветява пътя.

публикувано на 21.01.25 в 06:13

Изложба „Дионисиеви мистерии“ в галярия „Възраждане“

Художникът Васил Петров представя изложба живопис „Дионисиеви мистерии“ в галерия „Възраждане“. Тя се открива тази вечер, а с експозицията художникът ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. „Новата изложба на Васил Петров отново ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. Любимите на художника сюжети – жената, виното, боговете са..

публикувано на 21.01.25 в 06:05