Налице е стесняване на времевия хоризонт. Преди имахме обозрими надежди и планове, докато сега гледаме повече да се ориентираме към настоящето като потребление на блага, развлечение и удоволствия. Хората не се интересуват толкова от изграждането на далечно бъдеще, в което да си правят дългосрочни планове. Това е част от общото време, в което живее човечеството, заяви културният антрополог доц. Валери Личев.
По думите му, обществото се сплотява в кризисни времена. Един от механизмите за това е общият враг по време на войни. Политиците използват такъв митологически похват, какъвто има в приказките, и когато няма такъв общ политически враг, политиците се мъчат да го измислят.
Раздухването на скандалите, създава усещането за хората, които навлизат в политиката, че са едни и същи още от времето на Големанов.
Още Монтен казва, а след това и Тургенев го цитира в „Бащи и синове“, че не бива да пипаме основанията на обществата. А иначе онова, което се издига върху основанията, задължително трябва да бъде поддържано и това включва и някакво реставриране отвреме навреме.
Сега има шансове за преразпределение на силите в политическото пространство, но да се изтъкват някакви нови стратегии или визии, опитват само някои от партиите, като ВМРО и „Атака“, които правят опит да издигнат някакни отговарящи на очакванията на времето каузи. БСП също се опитва да издигне искания за радикални промени, но едва ли ще повлияят на сериозната реконструкция на основанията, върху които е заложено обществото ни.
Не виждам някой от политическите играчи да предлага реконструкция на основите – да съборим като нихилистите сградата на обществото, че да я издигнем отново по-здрава.
Съвременният живот изисква по-малко обременяване.
Добрият живот е осъществим само в общество със справедливи институции.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..