Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Феноменът на туризма е отношението към туриста!

Туризмът у нас - юрболешко харчене на пари, но в канала

Румен Драганов: Каква култура, каква столица, в кой век живеем и на кой влак се возим?

Снимка: Ани Петрова, БНР

За 11-те почивни дни по Великден и Гергьовден очакваме броят на пътуващите българи да достигне 550 000. Това означава близо по 50 - 55 хиляди туристи на ден.

Това заяви Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма и посочи, че това е доста натоварен туристически поток в сравнение с делничните дни.

Що се отнася до по - малкото заявки за това лято на българските курорти, Драганов подчерта, че успехът на туристическите оператори зависи от самите тях - гъвкавостта им и умението да привличат с внимание и качество туристите.

Ще има недоволни това лято от това, че ще има малко туристи. Ще има и доволни - в летните месеци някои курорти ще надхвърлят 100 % заетост, коментира представителят на Института за анализи и оценки в туризма. 

Там, където има - има и ще бъде добре. Там, където няма - ще продължи да няма!

Румен Драганов обясни, че през 2019 година страната ни ще изкачи още по - високо стъпало в качеството на туристическото предлагане, защото имаме около 2 700 места в нови хотели. Една част от тях са с турски инвестиции - в този смисъл може са де говори за глобализация от гледна точка на еднаквост на туристическия продукт.

Ол инклузив е нехигиеничен начин на хранене. Освен това се унищожава тонове храна. Това го признават и в Турция, каза Драганов. 

По повод оплакването за липсата на пари за реклама в туризма, той уточни: Маркетинговото позициониране, свързано с работата на министерството на туризма, е различно от рекламата

Въпросът не е как да бъдат похабени едни пари, а наличното да се усвои по предназначение, смята Драганов. 

Всяко едно посещение на президента, на министър-председаталя, на който и да е от министрите, на пътуващите бизнес и културни делегации изисква там, където е тяхното позициониране, да има и туристически брошури - нещо, което ние не правим.

Драганов каза, че брошурите, които министерството на туризма раздава, още са с лика на царя.

Това изоставане и това юрболешко харчене на пари безпаменто, което отива в канала е трагедията на това, което ние казваме дали да има повече реклама.

Румен Драганов зададе и риторичния въпрос - Има ли една реклама на Пловдив ЕСК 2019 във Варна? - Няма!

Ние просто живеем в някакъв друг свят, в който мислим, че туристите падат от небето с парашути и много искат да дойдат в съответната дестинация и ние едва ли не ги пъдим, за да не ни стъпват по бомбетата на обувките!

Друга ни е представата за това защо изоставаме, категоричен е Драганов. 

Драганов даде за пример трудолюбивите, ентусиастите в туризма като посочи, че те всячески демонстрират внимание и загриженост към туристите.

Те знаят на кучето ви рождения ден и на него се обаждат да честитят! Това е отношението към туризма.

По думите на Румен Драганов, от началото на годината страната ни изостава с около 2 % по броя на туристите

До момента не сме направили НИЩО да увеличим техния брой, отбеляза той.

Според него досега не са извлечени никакви ползи от домакинството на Пловдив като европейска столица на културата през 2019 година за развитието на туризма. 

Виждаме, че Пловдив се втурна, пак отново, в това пусто харчене на пари на ляво и надясно в големи обеми за абсолютни глупости  и в същото време не можа да позиционира огромните качества, които Пловдив има днес по отношение на съвременните изкуства - изкуството на говора, изкуството на танца, на музиката, на светлината.

Не виждам огромното богатство на изкуството на Пловдив да е излязло на преден план!

Неразбирането по отношение на позиционирането е трагизмът на съвременната българска икономика и на туризма в частност, обобщи Драганов. И пак риторично попита:

Каква култура, каква столица, в кой век живеем и на кой влак се возим?

Цялото интервю на Емил Костов с Румен Драганов е в звуковия файл.

Туристи

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21