Историкът проф. Даниел Вачков, припомни, че през 19 век акцентът е заради изоставането на социалните права при бурното индустриално развитие. През 1886 година в САЩ основното искане е за 8 часов работен ден. Много скоро започва употребата на тези събития от левите политически среди и Вторият интернационал го определя като ден на работническата солидарност и влага на политическо и идеологическо съдържание.
Любопитно е, че денят еволюира в тоталитарните системи. В нацистка Германия режимът пропагандира успехите в единството на нацията, а при комунизма то става "украшение", които обявяват, че управляват от името на работничеството. Това е част от митологията за нейното управление, опровергана от времето и документите, които показват, че положението на работниците не никак розово.
В България политиката на регулиране на трудовите отношения започва със закон за защита на труда от 1906 година. интересно тук е, че по това време България е все още аграрна държава с малка обществена тежест на работничеството.
Днес икономическото развитие поставя по- различни перспективи, отбелязва професорът. 1 май се възприема с идеята за всички, които са наемни работници и проблемът е доколко социалните защити. Съществува опасност те да доведат да ограничаване на политически свободи.
Според Даниел Вачков 1 май ще продължи да има своя смисъл, защото каквото и да се променя трудът е този, който създава богатствата.
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..