Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стратегията за детето трябва да има механизми за контрол

Българското семейство е засрашено от бездействието на държавата, която абдикира от задълженията си да съдейства на гражданите за запазване на семейството. В много случаи тя не помага, а констатира разпада му и чак тогава предприема някакви действия, заяви адвокат Васил Попов от групата на протестиращите под надслов „Да запазим българското семейство“..

 Системата за закрила на детето повече наврежда, отколкото да работи за интересите на детето. Стратегията е популистки документ с добри пожелания, фокусирани върху детето като субект на защита. А детето до 18 г. е субект на правото в контекста на неговото семейство.

По думите на адвокат Попов, държавата не може да възпитава и отглежда деца, да бъде семейство и родител.

Детето трябва да се разглежда през призмата на семейството. Ако то бъде изкарано от семейна среда, няма как после то да се научи да създаде семейство. Ефектът на липсващото семейство се експонира върху самото дете. Насилието ражда насилие.

Сега цялата концепция за стратегията е насочена само към детето. Това е визионерски документ, който не поражда преки правни последици. Той не съдържа адекватни данни за рисковете, за данните за родители, които живеят на семейни начала, за децата, които отпадат от училище и т.н.

Основен риск за децата е необхващането от образователната система, а начинът да бъдат обхванати от нея е през правомощията на  социалното министерство.

Дете на 13-15 г, което е в пубертета, то по презумпция е в конфликт с родителите си. Ако то не им противоречи, то вероятно има някакъв проблем. Всяко дете в тази възраст започва да доказва себе си. Само че не винаги реакциите на децата в тази възраст са в негов интерес.

Детето се мотивира с ясно изразени поведенчески навици и държание. 

Предишната стратегия за детето  беше със същия популистки изказ. Каквато и стратегия да се напише, ако тя не се спазва, ще бъде основа за злоупотреби.  Стратегията е основополагащ концептуален документ и в нея трябва да има ясни и ефективни механизми за контрол. В момента този контрол е неадекватен. В закона няма заложени санкции за неспазването му.

Необходими са задължителни и адекватни санкции. Оформени са нашите искания за изцяло нова стратегия, защото сегашната не струва. Акцентът й трябва да бъде семейството, а не – детето.  Когато стратегията акцентира върху семейната среда за подобряване житието на хората, фокусът трябва да бъде поставен едновременно върху няколко неща.

Законът за закрила на детето ангажира 7 министерства. При обсъждането на новата стратегия трябва да има техни представители, както и представители на гражданското общество.

Чуйте повече от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47