В Културен център Тракарт своята поетична книга „Детайли“ ще представи Ива Спиридонова. Това е нейната втора книга с поезия на издателство" Библиотеката България ".
Специални гости на събитието ще бъдат музикантите Клавдия Китанова и Антон Яначков от дует KsANa и редакторът Симеон Аспарухов.
Книгата ще бъде представена чрез съчетание на поезия, музика и фотография, създавайки едновременна красота от срещата на изкуствата.
Дебютната и книга "Думите МИ" с лирика стига пето място в националния конкурс „Моята любима книга, 2016”, раздел „Поезия”. Номинирана е и за Националната литературна награда за поезия „Усин Керим”, Чепеларе. Творческата ѝ Фейсбук страница също носи същото име и в нея са публикувани още от поетичните ѝ и критически текстове.
„В тази книга знам със сигурност, че любовта е края. Знам още, че да се обича е талант. Без граници. Както душата. Прочетете "Детайли", те са отпечатък на всяка наша мисъл, на всяка наша тишина, на това, което е многоточието в последния ред..." Симеон Аспарухов
"Във втората книга на Ива Спиридонова не дяволът, а любовта се крие в детайлите, а сетивата не са пет, а десет, за да я живеят и се разтворят с двойна сила в нея. Поезия, в която очите са сълзи, ръцете - паднали ангели, сърцето - мастило, животът - смърт, смъртта - вечност и мълчанието - лъжа: аз съм, когато съм теб." Васил Прасков
Ива Спиридонова е развила своя поетичен език до заклинание. Книга, която трябва да се чете бавно, текст по текст и да се наслаждаваме на отговорите на собствената си душа." Красимир Великов – Варадиев
Ива Спиридонова е родена в Кюстендил. Завършва средното си образование в Езикова Гимназия „Д-р Петър Берон”. Владее свободно английски език, ползва руски, сърбохърватски и италиански. Висше образование завършва в Софийски Университет „Св. Климент Охридски” като Магистър „Старобългористика”, Бакалавър „Българска филология” и Бакалавър „Връзки с обществеността и реклама”.
Преподава езици, работи с деца, пише поезия и критика, редактира, промотира и рецензира книги, организира представяния на други автори, събития и литературни четения. Редактор е на книги с поезия и проза по различни проекти.
Цялото интервю с Ива Спиридонова е в звуковия файл.
„Снежната кралица”, „Малката кибритопродавачка”, „Дивите лебеди”, „Грозното патенце”, „Малката русалка”, „Новите дрехи на краля” – дори няма да питам дали познахте за кого ще говорим днес. Сигурен съм, всички знаете писателя Ханс Кристиан Андерсен, нещастният човек от щастливата Дания, който ни остави тези и още много шедьоври от света на приказките...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 6 . 07. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Оноре дьо Балзак. Изоставената жена. 86 стр., ок. 2А, Фама +, 2025. Борис Акунин. Лего. 336 стр., ок.5А, Еднорог, 2025. Уилки Колинс. Жълтата маска. 280 стр., ок. 4А, Плеяда, 2025...
Пловдив за 29-и път е домакин на Международния фолклорен фестивал, чиито участници шестват из Главната улица и изнасят концерти на сцената пред общината и на Античния театър при вход свободен. Тази година в програмата са включени 8 състава от 6 страни – Армения, Италия, Парагвай, Словакия, Украйна и България. По традиция домакини на фестивала..
Няма как да отречем, че хлапетата ни днес не ни дават шанс да изискваме от тях труд и упоритост. Лесното и бързото избират те като начин на живот. Но защо тогава не харесват живота си, боят се от него и ,уви, търсят изход отвъд хоризонта на съществуването. Поне така твърди в изследване Националния център за обществено здраве. В "Срещите"..
Едно от най-очакваните музикални събития на Балканите HILLS OF ROCK 2025 стартира днес в Пловдив. Между 25 и 27 юли, трите сцени на HILLS OF ROCK на Гребната база ще обединят легендарни имена, култови групи и новите лидери на световната рок и метъл сцена. Сред тях са Gojira, Machine Head, The Smashing Pumpkins, Mastodon, Fear Factory,..