Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В програмата на "Дни на музиката в Балабановата къща"

Виртуозите Мила Георгиева и Георги Черкин с концерт в Пловдив

В Дома на културата "Борис Христов" от 19 часа

Тази вечер в Дома на културата "Борис Христов" в Пловдив е концертът на виртуозните музиканти Мила Георгиева - цигулка, и Георги Черкин - пиано, заедно с Камерния ансамбъл “Софийски солисти” с диригент Пламен Джуров. 

Концертът е част от програмата на юбилейния Десети международен фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща".

Мила Георгиева е концертмайстор на Радиооркестъра в германския град Щутгарт. Още от най-ранна детска възраст тя печели първи награди от конкурси в Италия, Чехия и България, и изнася концерти в Испания, Холандия, Филипините, Сингапур, Индия и Китай. На 14 години поема самостоятелния си път по света. Учи при Дороти Дилей и Чо Лианг Лин в „Джулиард скул” (Ню Йорк) и при Ифра Нийман в „Гилдхол скул” (Лондон). Свири с оркестър „Гевандхаус”, под диригентството на Курт Мазур и Херберт Бломщед; с Бамбергски симфоничен оркестър, под диригентството на Жорж Претр; с оркестъра на Тонхале, под диригентството на Ричард Хикокс; с Цюрихски камерен оркестър и много други. Участва в музикалните фестивали „Marlboro” (Вермонт, САЩ), IMS„PrussiaCove” (Великобритания) и „Stavanger” (Норвегия), и осъществява множество турнета в Германия, Франция, Южна Америка и Япония, където записва четири компактдиска за RCAViktor. От 2002/2003 Мила Георгиева заема поста концертмайстор на Симфоничния оркестър на Радио Щутгарт. Свири на цигулка „Страдивариус” от 1703 г.

Георги Черкин е сред най-изявените български пианисти от неговото поколение. Изпълнител и композитор, той носи музикалната си закваска от семейството, и най-вече от прочутия си дядо – майсторът песенник Георги Златев-Черкин. Възпитаник на проф. Атанас Куртев в НМА „Проф. Панчо Владигеров”, на Серджо Пертикароли в „Санта Чечилия” (Рим) и проф. Кемерлинг в „Моцартеум” (Залцбург), още съвсем млад, наред със славата си на виртуоз, той се сдобива и с авторитета на първопроходец, автор на уникални аранжименти за пиано и оркестър на класически произведения, писани за соло пиано, сред които и Лунната соната на Бетовен. През последните няколко години Черкин се занимава активно с композиране на транскрипции. Произведенията му са приети възторжено от публиката в Германия, Полша, Русия, Южна Корея, Канада. Концепцията на музиканта е да запази напълно клавирния оригинал и чрез добавянето на оркестровите тембри да постигне по-богата звукова картина.

Камерният ансамбъл „Софийски солисти”, основан през 1962, в изнесените над 3000 концерта по цял свят, представя произведения от близо четири столетия. Сред тях – десетки, написани специално за ансамбъла. „Солистите” участват в авторитетни международни фестивали, свирят в Карнеги хол, Барбикан център, Гевандхаус, зала Гаво, в операта в Сидни и на всички престижни сцени в Япония и Корея. През първите 16 години ръководител на ансамбъла е един от големите български композитори и диригенти – акад. Васил Казанджиев. В периода от 1978 - 1988 негов приемник е Емил Табаков. Той разширява стилистичните и инструментални характеристики на камерната формация и реализира серия записи и телевизионни филми. Развитието на традициите и обновяването на персоналния състав на „Софийски солисти” се свързват с дейността на настоящия диригент – Пламен Джуров. Ансамбълът има в актива си около 90 грамофонни плочи и компактдискове.

Фестивалът е част от Календара на културните събития на Община Пловдив за 2019 г. и се осъществява с любезната подкрепа на Община Пловдив, Фондация “Америка за България”, Фондация “Музикартисимо”, Министерство на културата, ОИ “Старинен Пловдив”.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за изкуствения интелект и хората на творчеството

Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?.  Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.

обновено на 30.11.24 в 10:45

Държавна опера - Пловдив с премиера на спектакъла "Пианото"

Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части  „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан,  завладя сърцата на зрителите по света преди 31..

публикувано на 30.11.24 в 07:12

Откриват нова сцена в парк "Ружа" в Пловдив

С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..

публикувано на 30.11.24 в 07:05

Празнуваме Андреевден - прехода между есен и зима

На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол.  У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките.  Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..

публикувано на 30.11.24 в 07:01

Огнян Тодоров е новият председател на "Български музеи"

В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” .  За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..

публикувано на 29.11.24 в 17:02