Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първата копка за газ от Гърция да не е поредна, а последна

| обновено на 22.05.19 в 15:52

Премиерите на България и на Гърция Бойко Борисов и Алексис Ципрас направиха първа копка за изграждането на междусистемната газова връзка между двете страни. Тръбата е дълга  182 километра като входът й е  Комотини, а  изходът – Стара Загора. Пускът й е планиран през 2020 година.

Тогава се планира и преносът на първите количества на синьо гориво от  Азербайджан, както и внос на втечнен газ от САЩ, Катар, Алжир и други държави.

В интервю за Радио Пловдив енергийният експерт Христо Казанджиев подчерта, че газовата връзка с Гърция е важна за Балканския регион. Той открои важността на междусистемната връзка с Турция, която трябва да заработи на 1-ви януари 2020 и която е с голям капацитет. 

Казанджиев изрази съжаление, че жалбата на "Топливо 2" срещу проекта ще го забави отново. По думите му този проект стана исторически, заради предишни обжалвания. Странно е, че българският съд допуска за разглеждане жалби от фирми, които нямат опит в доставката на тръби за газопроводи. Имам чувството, че всичко се прави преднамерено, за да бъде забавено във времето. Това е поредната първа копка, но е основополагаща. Дано не е поредната, а да е последна. 

Експертът се надява българският съд да бъде експедитивен от гледна точка на националния интерес. Очакванията за старт през 2020 години са оптимистични, особено ако има детайлно разглеждане на съдебното дело. Не е съществено дали ще тръгне в средата или в края на 2020. България върви в правилната посока, но за съжаление с твърде бавни темпове.

Той обясни, че доставките от Гърция на природен ще бъдат оскъпени, тъй като за тях ще се плаща транспортна такса, но "това са обективните реалности, които работят за монополистите". 

По думите му в случая цената на отделните източници не е толкова важна, защото целта е у нас да влиза природен газ, различен от руския. Това ще промени ценовата политика на Газпром. Конкуренция може да се получи по всяко време, стига да има ефективна диверсификация.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54