Фотоизложба „Азбуката – това сме ние“ се открива в Историческия музей в Пловдив тази вечер. Паната със снимки на деца, в които те с телата си изобразяват българските букви, са изработени от 50 български училища в чужбина. Те са сред членовете на Асоциацията, която обединява 200 задгранични училища. Броят им е по- голям. Само в Европа те са 265, в Северна Америка – 50, в Южна Америка – 1, в Африка – 3, а в Азия – 5.
Да популяризира българската писменост и традиции сред българчетата зад граница, да се визуализира ценността на културната ни идентичност в условията на мултикултурното ни настояще и да представи Пловдив като Европейска столица на културата е целта на проекта. Негов автор е д-р Адрияна Любенова и се финансира от „Пловдив 2019“. Това е приносът на Асоциацията на българските училища към събитията на ЕСК, разказа пред Радио Пловдив Боянка Иванова от УС на Асоциацията, която е учредена през 2007 година в Пловдив. Иванова живее и работи от 23 години в Чикаго.
С изложбата стартират летните инициативи на асоциацията, чийто апогей ще бъде конференцията на членовете й в края на юли в Историческия музей в Пловдив. Там ще дебатираме по проблемите на съхраняването на българския език по света. За мен азбуката обединява всички нас. Това е българският дух, обединени със словото и с историческата ни памет ставаме по- силни. Духовната територия на България е по- голяма от нейните географски ширини.
Приоритет на Асоциацията е включването на българския език и на другите малки езици като официален в чуждите образователни системи в ЕС, каквито възможности дава американската образователна система. Боянка Иванова призова следващия Европарламент да настоява за равноправие на българския и на другите малки езици като се съобрази с внесената преди две години петиция на Асоциацията.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..
За любовта и смъртта на "Първия след Бога". С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е? И още куп, куп питания, за които и до..
Срещнахме се в ефир с актисата и продуцент Деси Тенекеджиева, която сподели вълнения и мисли по повод премиерната българо- британска продукция "Дяволски игри" на режисьора Бен Чарлз Едуард.. Първият български филм с участието на легендарна холивудска звезда Мики Рурк тръгна по кината в цялата страна преди седмица. Оригиналното име на филма е The..
Концерт на Ангел Заберски и приятели "Празничен джаз сюрприз" ще има в Дома на културата „Борис Христов“ тази вечер. Ще прозвучат джаз аранжименти на известни класически произведения-"Половецки танци", "Гранада", "Палячи". Зрителите ще чуят и авторски песни на Ангел Заберски.