Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българчета от чужбина с изложба "Азбуката - това сме ние"

| обновено на 23.05.19 в 15:44

Фотоизложба „Азбуката – това сме ние“ се открива в Историческия музей в Пловдив тази вечер. Паната със снимки на деца, в които те с телата си изобразяват българските букви, са изработени от 50 български училища в чужбина. Те са сред членовете на Асоциацията, която обединява 200 задгранични училища. Броят им е по- голям. Само в Европа те са 265, в Северна Америка – 50, в Южна Америка – 1, в Африка – 3, а в Азия – 5.

Да популяризира българската писменост и традиции сред българчетата зад граница, да се визуализира ценността на културната ни идентичност в условията на мултикултурното ни настояще и да представи Пловдив като Европейска столица на културата е целта на проекта. Негов автор е д-р Адрияна Любенова и се финансира от „Пловдив 2019“. Това е приносът на Асоциацията на българските училища към събитията на ЕСК, разказа пред Радио Пловдив Боянка Иванова от УС на Асоциацията, която е учредена през 2007 година в Пловдив. Иванова живее и работи от 23 години в Чикаго.

С изложбата стартират летните инициативи на асоциацията, чийто апогей ще бъде конференцията на членовете й в края на юли в Историческия музей в Пловдив. Там ще  дебатираме по проблемите на съхраняването на българския език по света. За мен азбуката обединява всички нас. Това е българският дух, обединени със словото и с историческата ни памет ставаме по- силни. Духовната територия на България е по- голяма от нейните географски ширини.

Приоритет на Асоциацията е включването на българския език и на другите малки езици като официален в чуждите образователни системи в ЕС, каквито възможности дава американската образователна система. Боянка Иванова призова следващия Европарламент да настоява за равноправие на българския и на другите малки езици като се съобрази с внесената преди две години петиция на Асоциацията. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пламен Монев с нова живописна изложба в галерия "Дяков"

Тазгодишният лауреат на Годишната награда на Галерия „Дяков“ за принос в развитието на живописта Пламен Монев открива  изложбата си „Между Черно и Бяло море“. Живописните му платна  водят почитателите на места, където очите се изпълват с необятността на морската шир, дори когато тя е само загатната. Монев е завършил  Националната..

обновено на 19.09.24 в 10:08

Куклената актриса Мария Лазарова представя книга

Куклената актриса Мария Лазарова написа първата си книга за деца. Повече от 25 години животът й е свързан с ДКТ Пловдив, където участва в стотици постановки, превръщайки се в познати и непознати герои. През 2000 година напуска трупата и се отдава на магията на телевизията. Заедно с нейния син Георги Лазаров – актьор и режисьор, създават..

публикувано на 19.09.24 в 10:05

Увлекателен разказ за Япония от първо лице

Книгата на Юлияна Антонова Мурата „Хай хай, Япония“ ще бъде представена в Дом на културата „Борис Христов“. Това е последната книга от четирилогията с кратки разкази по истински случаи и е послание за приятелство. Юлияна Антонова-Мурата е завършила 91-ва Немска езикова гимназия „Проф. Константин Гълъбов“ и немска филология и психология..

обновено на 19.09.24 в 09:12

Два спектакъла на "Сцена на кръстопът"

Спектакълът „Метаморфози по Овидия"  на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград е поредното заглавие, което пловдивската публика ще види в рамките на 28-то издание на Есенния международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът“. Спектакълът под режисурата на Стайко Мурджев и сценография и костюми на Никола Налбантов е с номинация Икар..

обновено на 19.09.24 в 08:42

"Вицекралят Банк" гостува на сцената на Драматичния театър

Националният театър на Будапеща – Унгария представя „Вицекралят Банк“ от Йожеф Катона на Голяма сцена на Драматичния театър. Режисьор на спектакъла е Атила Виднянски. Мащабната историческа драма с размаха на Шекспирово платно разказва за смутните времена на Средновековието.  Пиесата заема особено място в историята на Унгария. Забранена от..

публикувано на 18.09.24 в 09:06