„За буквите между Пловдив и Матера“ е проект на фотографа Галя Йотова, куратор Светла Петкова, с участието на скулптора Сава Стоименов (автор на буквите). Той е финансиран по отворена покана „Малки проекти: Събития и общностно участие" на Фондация „Пловдив 2019“ и се реализира със съдействието на Фондация „Матера 2019“ (OpenDesignSchool).
Проектът осъществява културен мост между Пловдив и Матера – двата града, носители на титлата Европейска столица на културата през 2019. Той разказва за кирилицата чрез делото на първия български печатар Яков Крайков, живял през XVI в., като привлича за участие и взаимодействие жители на двата града. Осъществява се на два етапа – „Отворено студио“ (фотосесии с буква от кирилицата) и изложба през есента, като първият етап приключва на 25 май.
В Матера Галя Йотова направи презентация на историята на кирилицата и Яков Крайков по време на специален уъркшоп по типография, организиран от „Фондация Матера 2019“, с подкрепата на „Фондация Пловдив 2019“ и Българския културен институт в Рим. В уъркшопа взеха участие и графичните дизайнери Мирослав Живков и Луиза Лапачана, които работиха заедно с местни жители и гости на Матера по създаването на поздравителни пощенски картички към пловдивчани.
По време на уъркшопа, както и през останалите дни от престоя си, Галя Йотова пресъздаде печатен процес от миналото, като с помощта на четири матрици, репродуциращи страници от книгите на Крайков, бяха създадени копия за всеки желаещ, подпечатани със специалния печат „Матера – Пловдив 2019“.
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този - защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слушайте разговора в..
Първа самостоятелна изложба в Пловдив открива Анелия Николова в галерия Elysium. Експозицията включва произведения, създадени през последните две години, вдъхновени от музиката на Рахманинов, Бах, Григ, Равел, Вивалди и Брамс, от литературата на Итало Калвино, Милош Църнянски и Ерик-Еманюел Шмит, както и от поезията на Збигнев Херберт...
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..