Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диспутът за триезичието във Венеция е величаво дело!


Венеция. Втората половина на ІХ век. Предстои диспут за триезичието. На него Константин Кирил Философ противостои на всички епископи. И доказва с текстове от Свещеното писание, че правото на  богослужението може да бъде и на родния език, а не само на приеманите дотогава и наричани "свещени" езика на християнството иврит, латински и гръцки. 

Проф. Мария Шнитер припомня откъси от прочутата беседа на Кирил.

„  Бог не изпраща ли дъжд еднакво за всички ? Също тъй слънцето не свети ли на всички ? И не дишаме ли еднакво всички въздух? И как вие не се срамувате, като признавате само три езика и като повелявате, щото всички други народи и племена – да бъдат слепи и глухи ? Пояснете ми, бога за безсилен ли смятате, та той не може да даде (всичко това), или за завистлив, та не желае ?  “  След което продължава:  „Горко вам, книжници и фарисеи, лицемери, дето затваряте царството небесно пред човеците: защото вие не влязвате, та не оставяте да влязат в него, които искат да влязат." И пак: „Горко вам, законници, защото взехте ключа на познанието! Сами не влязохте и попречихте на тези, които искаха да влязат."  “

Беседата завършва така :„  С тези думи и с още много други думи (Философът) ги посрами, остави ги и си замина.“ След което отива в Рим.

Проф. Шнитер подчертава, че този диспут, който е между Изтока и Запада на християнството, е пробив в цивилизационния модел на Европа в тази епоха, защото е създаден църковно-славянски литургичен език, който поставя славяните наравно с всички останали християни, превръща ги в част от основите на цялата европейска цивилизация.

Интервюто с проф. Мария Шнитер е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Таксата за плащане с карта в автобусите е въпрос на преговори

Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града.  Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..

публикувано на 04.02.25 в 16:00
проф. Ива Христова

Пикът на грипната вълна вече преминава в страната

Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме  проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести.  Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През  тази седмица ще има..

публикувано на 04.02.25 в 14:53

КОЦ Пловдив консултира в изнесен кабинет на Главната

По повод днешния Световен ден за борба с рака специалисти от Комплексния онкологичен център в Пловдив констултират безплатно пловдивчани в изнесен кабинет на площад „Стефан Стамболов“.  Целта е гражданите да получат информация за възможностите за профилактика, за ранна диагностика и навременно лечение в здравното заведение, коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:43

Трудовият пазар се нормализира

След  значителния спад на обявите за работа през декември 2024 г. , в началото на новата 2025 година изглежда, че пазарът се връща към нормалните стойности на предлагане, съобщиха от HR компанията и кариерен сайт  "Джоб тайгър". В края на януари от компанията отчитат 85 на сто ръст на всички обяви за работа спрямо предходния месец. Броят на..

публикувано на 04.02.25 в 14:40

През 2025 г. Пазарджик ще изпълнява проекти за 54 млн. лв.

През 2025 година община Пазарджик ще получи от държавата 3,5 милиона лева за облагородяване на инфруструктурата. Отделно през общинската програма за държавния бюджет за Пазарджик е одобрено финансиране за проекти на стойност 50 милиона лева. Общината работи и по европроекти за близо 100 милиона лева.  Това съобщи пред Радио Пловдив кметът на..

публикувано на 04.02.25 в 09:09