Роботите имат огромно приложение в медицината от няколко десетилетия, но до този момент работата им е да улесняват, а не да изземат функциите на лекарите. Все пак през последните години роботехнологиите в медицината процъфтяват. До къде може да се стигне в един момент? Къде е мястото на етиката или робоетиката? Какви са новите предизвикателства?
Отговор на тези въпроси даде проф. д-р Силвия Александрова-Янкуловска, декан на факултета по "Обществено здраве" в МУ в Плевен.
Според нея въпросът за връзката между роботизацията и общественото здраве е сравнителна нова тема, но тя ще бъде в дневния ред на развитите страни.
Ние имаме известен опит, но само в едни от сферите, не всички сфери от приложението на роботи в медицината. Медицинският университет в Плевен е пионер в роботизираната хирургия. През 2008 година проф. Григор Горчев започна първите операции с роботизирана система "Да Винчи". Но освен в сферата на роботизираната хирургия със специфичните етични проблеми които повдига тя, роботи намират приложение в сферата на грижи за възрастни, дори на грижи за децата - съвсем ново приложение, разработено в Япония преди 2 години. Докато грижата за възрастните е вече установена практика в силно развитите западни страни -Белгия, Холандия, Япония. Такива роботи се използват в старческите домове. И това повдига също своите етични въпроси. Аргументът да се включат те в грижата за възрастни е това, с което сме изправи в целия свят, а именно тенденцията за застаряване на населението, коментира в интервю за Радио Пловдив проф. Янкуловска.
Тя е участник в провеждащата се в Пловдив Национална конференция „Общественото здраве в променящия се свят“ и представи темата -“ Робоетиката и новите предизвикателства пред етиката, медицината и общественото здраве“.
Целият разговор може да чуете в прикачения звуков файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..