Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Артист на седмицата" - челистът Елия Сакакушев фон Бисмарк


В "Артист на седмицата " ви срещаме с Елия (Евгени) Сакакушев-фон Бисмарк. Музикантът е рядко явление с това, че съчетава професионално функциите на виолончелист- солист, камерен музикант, оркестров музикант – водач на група, преподавател, както и художествен ръководител и продуцент на високо международно равнище.

Броени дни преди началото на фестивала "Пловдивски Камерни Срещи" - първият проект в България, който Елия Сакакушев фон Бисмарк оглавява като артистичен директор, музикантът споделя очакванията и вълнението от предстоящите събития.

http://plovdivchamberencounters.com/

Изявявайки се концертно на четири континента, той се утвърждава в продължение на 15 години като концертмайстор на виолончелите на оркестри в Испания, Бразилия, Германия и Нова Зеландия.

“Опияняващ Сакакушев-фон Бисмарк, с красиво дозираното си вибрато и емоционално заредените, изваяни ноти…”

"Виолончелистът Сакакушев- фон Бисмарк проложи топъл, пеещ тон ... Той представи едно искрено, неафектирано изпълнение. Свирененто му беше прекрасно, солистът знаеше кога да се отдръпне и да бъде част от оркестровата текстура и кога да стъпи напред и да блести.”


Роден и възпитан в известно лекарско семейство в Пловдив той напуска СМУ “Добрин Петков” преждевременно, за да продължи музикалното си развитие във Виенския Музикален Университет. Прехвърля се в класа на проф. Майкъл Флексман в Манхайм (Германия), където работи също с величия като М. Ростропович, Arto Noras, Frans Helmerson и други водещи челисти.

В Манхайм той се дипломира като “оркестров музикант” и концертиращ солист.

Той е носител на редица европейски и международни награди и отличия, както и на ситпендии от Германия.

Посещава академията Менухин във френска Швейцария, където събира вдъхновение и опит под вдъхновяващото ръководство на Алберто Лиси.

От 2003 г. щатните си длъжности като водещ челист в различни оркестри той концертира в световно известни зали като Карнеги Хол, Дисни Хол и др. в камерния жанр.

Елия развива висока преподавателска дейност. Дава майсторски класове във всички новозеландски университети, както и в университета Монаш в Мелбърн, Кралската Музикална Академия на Ирландия и др.

Той е изключително мотивиран, гъвкав и приспособим към таланта и нуждите на студентите му. Неговите художествени възгледи са холистични и са вкоренени в интерфейса между чувството за хуманност, историческото вдъхновение и сложността и синкретизма на изкуството и естетиката.

Паралелно с изпълнителската си кариера Елия е изпълнителен директор на EMP International – неговата продуцентска компания, базирана в Нова Зеландия. В ролята си на художествен ръководител и администратор той създава тематични фестивали за камерна музика в Испания, Германия и Нова Зеландия, натрупвайки ценен опит и широка мрежа от контакти с изпълнители и учредители, както и познания за музикална индустрия.

Той живее в Хановер (Германия) с жена си и дъщеря си, където заема видната позиция на Артистичен Директор при “Вила Зелигман”.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12