Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Открива се Международният фестивал за камерна музика

| обновено на 07.06.19 в 11:57

Днес се открива Международният фестивал за камерна музика – най-стария фестивал в Европа и най-дългогодишния в Пловдив. 

В него се включват редица световноизвестни музиканти, част от тях за първи път с концерти в Европейската столица на културата. Международният фестивал на камерната музика е част от Културния календар на града. 

Първият концерт, с който се открива фестивалната програма, е на концертмайстора на Израелската филхармония Иля Коновалов и на пловдивския пианист Александър Колев. На 13 юни с изложба и конецрт известния цигулар Мичо Димитров ще отбележи 50 години на сцената. 

В програмата на тазгодишния фестивал се включва и концерт на клавирно трио „Пълдин” на Националното училище за музикално и танцово изкуство „Добрин Петков“.

Фестивалът е учреден от бележитите български музиканти проф. Владимир Аврамов, проф. Александър Нейнски, Добрин Петков и Марко Мешолам, с подкрепата на Министерство на културата, Община Пловдив и Българска концертната дирекция – София.

Година след година форумът се утвърждава като знаково, всепризнато и исторически трайно културно събитие в Пловдив, като елитна музикална проява с ключово значение за културния живот на града, вписвайки в половинвековната си летопис имената на световноизвестни музиканти и камерни ансамбли: пианистите Святослав Рихтер, Алексис Вайсенберг, Юри Буков, Милчо Левиев, цигуларите Ифра Нийман,  Михаел Фришеншлагер, Емил Камиларов, Дина Шнайдерман, виолончелистът Даниил Шафран, „Парижки камерен оркестър”, „Инглиш симфони”, „Ерфурт оркестър”, „Шидлоф квартет” и много други; изтъкнатите български инструменталисти и камерни състави с международно признание като Минчо Минчев (цигулка), Стойка Миланова (цигулка), Стефан Попов (виолончело), Анатоли Кръстев (виолончело), Венцеслав Николов (виолончело), Мичо Димитров (цигулка), Кеворк Мардиросян (цигулка), Людмил Ангелов (пиано), Калуди Калудов (тенор), Теодосий Спасов (кавал), Светлин Русев (цигулка), Пламена Мангова (пиано), Веско Ешкенази (цигулка), Георги Черкин (пиано), Иван Янъков (пиано), камерен ансамбъл „Софийски солисти”, камерен ансамбъл „Йоан Кукузел – Ангелогласният”, „София квартет”, струнен квартет „Димов”, квартет „Еолина”, хорова капела „Полифония”, цигулково дуо Ангел Станков – Йосиф Радионов, трио „Владигерови” и много други. 

В рамките на многобройните фестивални издания са осъществени десетки премиери на музикални творби, чествания на композитори, диригенти, изпълнители и ансамбли.

През 80-те години е учредена едноименна фондация, в която активно работят диригента Пламен Джуров, Живко Жеков – директор на Окръжна концертна дирекция, Георги Иванов и др.

През 2008 г. новите пазарни условия, в които се развиват културните процеси в страната, налагат изготвянето и прилагането на статут  за подготовка, организация и провеждане на Фестивала като основание за неговото обновяване и съвременно форматиране.

Дългогодишен мениджър на Фестивала е Димитър Малашинов. Селекцията и подготовката на ежегодните програми се извършва от експертен екип, в чийто състав са участвали видни музиканти – проф. Анастас Славчев, проф. Георги Кънев, проф. Александър Спиров, доц. Крикор Четинян, д-р Андрей Андреев, проф. д-р Юлиан Куюмджиев, проф. д-р Полина Куюмджиева, д-р Веселин Емануилов, Аделина Калудова, Юлия Манолова и др., а понастоящем от проф. Евгений Шевкенов, Георги Малашинов, д-р Поля Паунова-Тошева и Андреана Паунова.

Фестивалът се продуцира и организира от сдружение ”ИНТЕРАРТ ФЕСТ” с управител Ирен Чанкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Символите на вярата в изкуството

"Християнското изкуство е наситено със символика. Символичните изображения преобладават, предвид няколко фактора. Още първите християни, по време на гонението срещу тях в римската империя, са практикували своята вяра чрез обреди, които не са били установени както в днешно време, но са били изпълнени със символика. Що се отнася до изображенията,  в..

публикувано на 05.05.24 в 09:31

"Срещи" на 4 май

РАДИО ПЛОВДИВ, СЪБОТА 4 МАЙ-МАЛКО СЛЕД 9 Ч "СРЕЩИ" Толстой го е казал: "Не в силата е Бог, а в истината." В утрото преди ВЪЗКРЕСЕНИЕ с отец Радослав Паскалев припомняме някои истини, които УВИ- днес занемаряваме. За оправдание казваме-той, ЖИВОТЪТ се оказва една трудна хореография...

обновено на 04.05.24 в 11:21

В "Срещите" - за смисъла и символиката на Разпети петък

На Разпети петък в "Срещите" ще говорим за смисъла и сомволиката на най-тъжния за християните ден.  Наш събеседник е п роф. Владимир Градев.  И като големия Георги Марков, и ние питаме: "Защо дяволът никога не е бил разпъван на кръста?".  Отговорът на писателя е, "защото дяволът живее в нас и с нас", нали е така? Слушайте,..

обновено на 03.05.24 в 11:45

"Памет за поета Вазкен Наблантян" в Балабановата къща

Възпоменателна литературна вечер, посветена на поета Вазкен Налбантян, ще се проведе тази вечер от 18 ч. в Балабановата къща.   Близки, приятели и почитатели на поета ще разкажат свои спомени и ще го споменат с негови стихове. Проявата е организирана от Дружеството на пловдивските писатели. Вазкен Налбантян ни напусна внезапно..

публикувано на 03.05.24 в 07:54

Димитър Стоянов с дебютна стихосбирка в Пловдив

Тази вечер от 19.30 часа , в уютното пространство на „Георги Бенковски“ 50, в Капана, младият асеновградски творец и актьор, от театър „Арте” при НЧ „Родолюбие”, представя сборника „Април“. Поезията и театърът съжителстват безпроблемно в сърцето и душата на Димитър Стоянов, за когото лириката и стихотворната форма са най-добрият начин..

обновено на 02.05.24 в 16:07