Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва да развиваме дигитално критично мислене у децата

Много закъсняваме с въвеждането в образователната система на т.нар. дигитална медийна грамотност. Това всъщност означава критично мислене, възможност за оценка на информацията - все важни неща в дигиталната ера, коментира Георги Апостолов от Центъра за безопасен интернет и Националната мрежа за децата. 

Това е особено важно, защото сега никой не иска от подрастващите да мислят със собствените си глави, да анализират информацията. Причината е, за съжаление, образователната система, която залага на стария модел - научете това, после го разкажете, ще се изпитаме и всичко е наред - не, не е наред!, подчерта експертът. 

Цялата информация е достъпна в интернет, а те трябва да тренират умения за търсене, оценка и сравняване на информация, за да се включи механизмът за критично мислене. 

При наше представително изследване над 50 % от децата, а и от родителите им честно си признаха, че не могат да различат истинска от невярна информация в интернет. А това е голям, дълбок проблем, допълни Георги Апостолов. 

Не е важно дали 16-годишното момче случайно е изпробвало тази идеология или от любопитство е попаднало там. Това показва липса на умения за критично мислене, посочи експертът.

Той препоръча на родителите, които имат затруднения в общуването с децата заради интернет, да се обръщат към Центъра за безопасен интернет и Националната мрежа за децата. 

Бъдещето в борбата с тероризма е в изкуствения интелект, който да засича тревожни сигнали в интернет, посочи експертът. 

Цялото интервю на Живка Танчева с Георги Апостолов е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55

Работещо управление не се постига с юридически хватки

"Обръщането на посоката след отказа на Бойко Борисов да е премиер, е ясна. Ако не се случи нещо извънредно, това означава само и единствено нови избори, което би означавало някакво облегчение за изход от патовата ситуация". Това заяви политологът и университетски преподавател доц. Александър Христов. По думите му, комуникационните сигнали веднага след..

публикувано на 27.11.24 в 11:15

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдивска област

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 20:15
Любомир Стефанов

Трябват държавнически и отговорни решения

Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов  да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..

публикувано на 26.11.24 в 15:57

Чумата по животните във Велинград е укривана дълго

Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград,  заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град.  То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно.  Пробите, дали положителен резултат за..

публикувано на 26.11.24 в 14:54