Защо издателите отново поискаха намаляване на ДДС за книги и учебници в България? Разговор в първия ден на Алея на книгата, която се открива на Малката главна в Пловдив.
Събеседник в програма "Точно днес" е председателят на УС на Асоциация "Българска книга" Велизара Добрева.
Добрева подчерта, че в най-мащабното пътуващо книжно изложение в страната, което започва от Пловдив участват над 30 български издателства в 10 шатри.
Идеята е книгата да отиде при своите читатели, като сме планирали и отстъпки с различни диапазони за издателствата, посочи Добрева.
За ДДС върху книгите и учебниците: От много години това е една от основните борби на Асоциация "Българска книга", защото до днес няма прието намаляване на този данък. Само България и Дания са държавите в ЕС, които нямат данъчно облечение върху издадените учебници и книги. Крайно време е не само в туризма, но и за издателствата да се въведе това облекчение. Очакваме дискусиите по темата да започнат отново. Има държави в ЕС където ставката е 0%.
В понеделник издателите, разпространителите на книжни издания и литературните агенти категорично се обявявиха за намаляване на ДДС върху книгите, учебниците и учебните пособия, посочват от Асоциация „Българска книга“. Те отбелязват: Официалната позиция досега бе твърдо да не се приема диференцирана ставка, независимо че я има във всички останали страни на Съюза. Намаляването на ДДС за книгите няма да е нарушение на европейските директиви, а възприемане на добри и съвременни действащи модели за насърчаване на продукт от национално значение – се казва в позицията на организацията. Крайно време е да се преразгледа този данък. Намалението на облагането на книгите ще ги направи по-достъпни и още по-добри, а това е неотложно необходимо, като се имат предвид и проблемите, с които се сблъсква образователната ни система.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...