Определено най-големият празник за любителите на хубавите книги се случва по време на фестивала „Пловдив чете“, който тази година отбелязва своето 17-о издание. Голямата разлика спрямо миналогодишните форуми е, че Алеята на книгата не е ситуирана до Пощата, както беше през годините, а се намира на Малката Главна – от Информационния център и Джумаята по протежение до Халите.
30 издателства имат свои щандове под шатрите в Алеята на книгата и вече посрещат своите читатели, като се молят само за сухо време. Новото място на Алеята има своите плюсове, но и своите минуси – твърди Гери Георгиева, организатор на феста от „Жанет 45“:
Хората имат различни интереси и разностранни вкусове по отношение на литературата. Но на Алеята на книгата могат да бъдат задоволени всякакви желания – от детска и историческа литература, през чиклит и булевардни романи, преминавайки през класика като Достоевски и Балзак и стигайки до фентъзи романите и дори книгите-игри.
Хората търсят различни неща, но са доволни, че много книги са съсредоточени на едно място, и то на открито, на въздух, при това под сянката на липите – споделиха организаторите.
Издателство „Клевър бук“ е специализирано в детските книги и пособия. Управителят му Методи Атанасов разкрива палитрата от книги, които предлага на Алеята:
„Картите пъзел „Бебета животни“ най-много вървят при нас, а така също и другите книги са тези, които спечелиха наградата „Бисерче вълшебно“ тази година – „Разхвърляната Мими“ и „Искам, искам“.
Традиционно, през последните десетина години тук е и издателство „Атеа“, чийто управител Делян Илиев разкрива наблюденията си върху интересите на читателите.
„Най-новата ни книга е за човешкото тяло „Илюстрован атлас“. От нея читателите могат да узнаят всичко за органите в човешкото тяло и за това как изглеждат те. Историческата тема също е водеща – предстои ни да издадем книга за Раковски, книгите за царете продължават да си вървят“ – споделя Илиев.
И все пак, най-важното не са отстъпките, най-важна е любовта към книгите – припомня Гери Георгиева.
Официалното откриване на форума „Пловдив чете“ е довечера от 20 ч. с концерт на Античния театър, където ще бъде връчена и наградата „Орфеев венец“ на български поет за цялостно творчество и заслуги.
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..