Определено най-големият празник за любителите на хубавите книги се случва по време на фестивала „Пловдив чете“, който тази година отбелязва своето 17-о издание. Голямата разлика спрямо миналогодишните форуми е, че Алеята на книгата не е ситуирана до Пощата, както беше през годините, а се намира на Малката Главна – от Информационния център и Джумаята по протежение до Халите.
30 издателства имат свои щандове под шатрите в Алеята на книгата и вече посрещат своите читатели, като се молят само за сухо време. Новото място на Алеята има своите плюсове, но и своите минуси – твърди Гери Георгиева, организатор на феста от „Жанет 45“:
Хората имат различни интереси и разностранни вкусове по отношение на литературата. Но на Алеята на книгата могат да бъдат задоволени всякакви желания – от детска и историческа литература, през чиклит и булевардни романи, преминавайки през класика като Достоевски и Балзак и стигайки до фентъзи романите и дори книгите-игри.
Хората търсят различни неща, но са доволни, че много книги са съсредоточени на едно място, и то на открито, на въздух, при това под сянката на липите – споделиха организаторите.
Издателство „Клевър бук“ е специализирано в детските книги и пособия. Управителят му Методи Атанасов разкрива палитрата от книги, които предлага на Алеята:
„Картите пъзел „Бебета животни“ най-много вървят при нас, а така също и другите книги са тези, които спечелиха наградата „Бисерче вълшебно“ тази година – „Разхвърляната Мими“ и „Искам, искам“.
Традиционно, през последните десетина години тук е и издателство „Атеа“, чийто управител Делян Илиев разкрива наблюденията си върху интересите на читателите.
„Най-новата ни книга е за човешкото тяло „Илюстрован атлас“. От нея читателите могат да узнаят всичко за органите в човешкото тяло и за това как изглеждат те. Историческата тема също е водеща – предстои ни да издадем книга за Раковски, книгите за царете продължават да си вървят“ – споделя Илиев.
И все пак, най-важното не са отстъпките, най-важна е любовта към книгите – припомня Гери Георгиева.
Официалното откриване на форума „Пловдив чете“ е довечера от 20 ч. с концерт на Античния театър, където ще бъде връчена и наградата „Орфеев венец“ на български поет за цялостно творчество и заслуги.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..