Заради такива събития Пловдив си беше столица на културата и преди 2019-та година и ще си остане и след 2019-та, каза министърът на културата Боил Банов от сцената на Античния театър, на церемонията по връчването на Орфеев венец на Иван Ланджев в рамките на фестивала "Пловдив чете.
Ланджев е на Христова възраст и на своите 33 години става най-младият носител на това престижно отличие, което досега притежават автори като Стефан Цанев, Борис Христов, Иван Теофилов, Петър Атанасов, Дамян Дамянов и още няколко отдавна утвърдени в родната ни поезия имена. Миналогодишният неин носител е Александър Секулов.
Наградата е пластика на скулптора Жорж Трак, като към нея има и парична премия.
Освен поет Иван Ланджев е сценарист и публицист, както и доктор по руска литература. Той благодари на собственичката на издателство „Жанет 45“ Божана Апостолова, която в последните години е единствен организатор на форума „Пловдив чете“, чието 17-о издание протича сега.
В първото си утро като носител на Орфеев венец, в първото си интервю за Радио Пловдив, поетът Иван Ланджев все още носеше вълнението от събитието.
Аз самият все още се питам как точно се чувствах снощи в Античния театър...вълнувах се и продължавам да се вълнувам, особено заради това, че тази награда са я получавали хора, като Константин Павлов, като Валери Петров и други имена, които са сред най-важните в живота ми въобще.
Знам със сигурност, че поезията не е политика, няма възрастов ценз. Има непоети и поети. Аз се надявам, да се окаже, че съм от вторите.
Аз съм решил да вярвам, че поезията има много важно място и в съвременния ни живот, дори да изглежда обратното.
Ланджев, който е философ и доктор по руска филология и творческо писане в СУ, смята, че по-скоро по-възрастните коментират във фейсбук политическите теми и хейта, а не студентите.
Хората и на 26 и 36 и на 56 години са уязвими, и имат нужда от постоянно напомняне на това, че има по-смислени алтернативи.
Цялото интервю с Иван Ланджев е в звуковия файл.
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..