Промени в статута на наградата „Пловдив“ обсъдиха ресорният заместник-кмет „Култура“ Александър Държиков и представители на творческите институции в града. Дебатът бе провокиран от необходимостта присъждането на приза да бъде съобразен с новите условия и процесите за развитие на културата и изкуството, както и от някои несъответствия и технически бариери в хода на работата досега.
Направено бе предложение награда "Пловдив" да се връчва и за цялостно творчество, както и награда за дебют. Сегашният статут не предвижда награда „Пловдив“ да се присъжда за цялостно творчество. както и – посмъртно.
Присъстващите на дискусията споделиха идеи за смяна името на раздел „художествена литература“, поради прецедент, че сред отличените досега произведения е имало и произведение тип “Хуманитаристика“, а не само представител на проза или на поезия. Защо не още сега съществуващият раздел "Аудиовизуални средства, фотография и операторско майсторство" да не бъде разделен на съответните части, попитаха присъстващите. Да се помисли и за това, кой точно има право да прави номинации и възможно ли е един творец да се самопредложи за наградата, тъй като сегашният формуляр не дава такава опция. Тези акценти за посоката на дебата назова от името на дирекция „Култура“ Нина Димовска. Дискусията се превърна в откровен разговор на база на опита на присъстващите и на аргументите в подрепа на различните тези.
Галериската Красимира Алексиева предложи награда „Пловдив“ да може да се връчва и за добър кураторски проект. Според художника Иван Тотев, трябва да бъде предоставена възможност творците да могат да кандидатстват за наградата от свое име, а не да бъдат номинирани единствено от институции.
Директорът на Кукления театър Виктор Бойчев подчерта: „Хората на изкуството са изтъкани от его. Няма нищо неестествено в това, торецът да се самопредложи за наградата а оттам натататък комисията да реши дали това его не е в повече“.
Според Никола Лаутлиев, общата категория „Ааудиовизуални изкуства, фотография и операторско майсторство“ не е уместно да се обособява на отделни части, каквото предложение беше направено, но предложи името и да бъде заменено с ново, изразяващо духа на творческия акт „Екранни изкуства“.
Журналистът Наско Начев заяви, че проблемът с точното назоваване на категориите за наградата „Пловдив“ идва от това, че творческите гилдии са силно неглижирани.
Присъстващите на дискусията потвърдиха желанието си за промени в статута на наградата Пловдив. А за да станат факт, в интерес на културното лице на Пловдив, предстоят и още разговори, след които очакваме добри новини за повишаване нивото на художествения вкус на града, чийто изразител и оценка е връчваната всяка година от Общината награда "Пловдив".
Писателят Красимир Димовски представя новата си книга „Тезеят в своя лабиринт“ в Bee Bop Café. Романът излезе с печата на ИК „Хермес“. След три десетилетия мълчание Димовски издаде преди три години книгата с 13 невръстни разказа „Момичето, което предсказваше миналото“, а година по-късно – „Ловецът на русалки“ – три новели за..
Галерия „Аспект“ представя четвъртата самостоятелна изложба на Ваня Итинова „Градът разказва“. След нейната първа изява преди 3 години съвместно с Натали Итинов, авторката се превърна в един от основните художници на галерията и традиционно в края на годината представя новите си картини. В експозицията са представени 21 живописни платна,..
Известната наша режисьорка документалистка Адела Пеева ще получи специален „Златен ритон“ на тазгодишното издание на фестивала, чийто домакин е Пловдив от 13-и до 19-и декември. Тази награда се връчва за първи път на форума за документално и анимационно кино, а Адела Пеева от своя страна никога не е била отличавана с най-престижната..
Галерия „Възраждане“ представя изложбата „Послание за небесност“ на Росен Кръстев. Сюрреализмът и наивът някак органично се сливат и организират един идеалистично настроен фигуратив. Темата е възторгът - от живота, красотата, липсата на злото и сливането на небесното и земното , казва галеристката Красимира Алексиева. Росен Кръстев е..
„Национална служба за охрана. Спомени на Генерала“ е книга, която излезе наскоро и която бе повод нейният автор да бъде гост в предаването Клуб "Неделя". Тя е дело на най-дълго заемалия ръководния пост в НСО – генерал Димитър Владимиров. В продължение на 12 години и половина, между 1992 и 2004-та, той работи с трима български президенти: Желю..