Промени в статута на наградата „Пловдив“ обсъдиха ресорният заместник-кмет „Култура“ Александър Държиков и представители на творческите институции в града. Дебатът бе провокиран от необходимостта присъждането на приза да бъде съобразен с новите условия и процесите за развитие на културата и изкуството, както и от някои несъответствия и технически бариери в хода на работата досега.
Направено бе предложение награда "Пловдив" да се връчва и за цялостно творчество, както и награда за дебют. Сегашният статут не предвижда награда „Пловдив“ да се присъжда за цялостно творчество. както и – посмъртно.
Присъстващите на дискусията споделиха идеи за смяна името на раздел „художествена литература“, поради прецедент, че сред отличените досега произведения е имало и произведение тип “Хуманитаристика“, а не само представител на проза или на поезия. Защо не още сега съществуващият раздел "Аудиовизуални средства, фотография и операторско майсторство" да не бъде разделен на съответните части, попитаха присъстващите. Да се помисли и за това, кой точно има право да прави номинации и възможно ли е един творец да се самопредложи за наградата, тъй като сегашният формуляр не дава такава опция. Тези акценти за посоката на дебата назова от името на дирекция „Култура“ Нина Димовска. Дискусията се превърна в откровен разговор на база на опита на присъстващите и на аргументите в подрепа на различните тези.
Галериската Красимира Алексиева предложи награда „Пловдив“ да може да се връчва и за добър кураторски проект. Според художника Иван Тотев, трябва да бъде предоставена възможност творците да могат да кандидатстват за наградата от свое име, а не да бъдат номинирани единствено от институции.
Директорът на Кукления театър Виктор Бойчев подчерта: „Хората на изкуството са изтъкани от его. Няма нищо неестествено в това, торецът да се самопредложи за наградата а оттам натататък комисията да реши дали това его не е в повече“.
Според Никола Лаутлиев, общата категория „Ааудиовизуални изкуства, фотография и операторско майсторство“ не е уместно да се обособява на отделни части, каквото предложение беше направено, но предложи името и да бъде заменено с ново, изразяващо духа на творческия акт „Екранни изкуства“.
Журналистът Наско Начев заяви, че проблемът с точното назоваване на категориите за наградата „Пловдив“ идва от това, че творческите гилдии са силно неглижирани.
Присъстващите на дискусията потвърдиха желанието си за промени в статута на наградата Пловдив. А за да станат факт, в интерес на културното лице на Пловдив, предстоят и още разговори, след които очакваме добри новини за повишаване нивото на художествения вкус на града, чийто изразител и оценка е връчваната всяка година от Общината награда "Пловдив".
Поетът Владислав Христов ще гостува в Литературен салон Spirt&Spirit тази вечер. Той ще представи текстове от последната му стихосбирка, „Пойни птици", както и от предстоящата – „Маслен нос". Тази стихосбирка се очаква да излезе от печат тази пролет. Срещата е организирана от „Пловдив чете“ и издателство „Ерго“. Входът е свободен...
В зала "Съединение" на Историческия музей в Пловдив ще се проведе среща разговор с д-р Светла Балтова. Тя ще представи съставената от нея книга „Петър Дънов „За България и бъдещето на човечеството“, издадена от Издателска къща „Хермес“. Книгата е посветена на възгледите на Дънов за радикалните промени, през които преминават природата, обществото..
Обща тематична изложба "Пейзажът" ще бъде открита тази вечер в галерия "Пловдив" в сградата на Общинския съвет, съобщиха от Дружеството на пловдивските художници. Пейзажът е жанр, който е един от най-разпространените в изобразителното изкуство. В експозицията ще могат да се разгледат над 60 творби от 45 автора, събрани заедно на жанров..
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..