Има срив в добивите на пшеница и ечемик в Южна България и той за фермерите е очакван. Според Ангел Вукодинов, председател на Контролния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България, първият индикатор за по- слаба реколта от пшеница и ечемик е била сухата есен на 2018- та година.
Той дори определи условията като екстремно сухи за последните 26 - 27 години. Топлата зима даде възможност за поникване на културите, но после имахме сухи условия през февруари и март, дъждовете през април бяха закъснели и сегашната картина за нас не е неочаквана.
Вукодинов припомни, че ако през 2017-та година добивите от пшеница са били рекордно високи - 600 мил. тона, през 2018-та са били 500 милиона тона, сега има драстичен спад. Миналата година добивите бяха между 500 и 600 кг от декар. Сега се жъне със 150 - 200 килограма по- малко, което означава, че нивото на добива е 15 – 20 процента по- малко. Интересно е, че в Северна България също има спад на добивите – и те са със 150 – 200 кг надолу от най- добрите резултати.
Въпреки по- ниските добиви проблеми със зърнения баланс няма да има, качеството също не е лошо. Дали ще е 4,5 или 4,6 тона не е толкова важно, защото количествата са достатъчни. Всичко, обаче, е на гърба на земеделеца, защото консумативите, машините, наемите, работната ръка са на европейско ниво. Това означава, че хората няма да възвърнат разходите си.
Земеделецът не очаква драстичен скок на цената на зърното на международните пазари.
Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..
Жалба до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата. Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..