Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейският Парламент да е с ново лице

3
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Докато в дневния ред на Европа в момента са преговорите по избора на лидерските постове в Европейската Комисия, Парламент и Съвет, гражданите подреждат в свой порядък проблемите, които очакват да бъдат решени от депутатите, за които са гласували. В предаването "Ден след ден" срещата е с двама души, които развиват бизнес.

Той управлява голяма фирма. Тя се е сам шеф и сам изпълнител. Сферите им на дейност нямат нищо общо – неговата е свързана с транспорта. Нейната – с естетиката. Общото между двамата е, че от години са излязли от България и развиват бизнеса си в Барселона. Ненчо Алексиев е спрял на пауза работния си график за няколко часа, за се срещнем в центъра на града и да говорим за предизвикателствата пред Европа след последните избори за Eвропейски Парламент и може ли гражданската активност да ги реши.

Ако говорим за Европейски Парламент, за състоянието на Европа, то е очевдино, че досегашният ЕП не направи това, което трябваше да направи. Беше много добра идеята, тръгнаха нещата добре, но корупцията, борбата за власт и влияние, националните интереси на по-големите държави да се наложат над по-малките, доведе до доста неефективна и неправилна политика на ЕС. Това приключи с приключването на този мандат. Дано новите депутатите да си вземат поука и да работят с по-голямо съзнание. 

Ненчо Алексиев смята, че ако няма ново лице ЕП, няма да го има. Вижте какво сатва с Англия, страна, която си тръгва, защото губи смисъла да стои в този ЕС, кйто иска само пари и не допринася за никакво обединение и благосъстояние. 

Той припомня неуспешното развитие по Пакета Мобилност. И пита дали някой е потърсил отговорност на депутатите, заради които той е останал "несвършена работа", по думите му.  Ако новите депутати сервилничат на големите държави и политици, а не гледат интересите на сосбствеата си държава, ще приключим. И това ще е пагубно за държавата, обяснява

Според него националистически настроените партии могат да изиграят положителна роля ЕС "да се изчисти от всичката кал, която има в него и реално да тръгне да си върши работата, да създава закони, които ни обединяват, а не ни разединяват." Трябва да сме оптимисти, казва още

Оптимизмът е в основата на името на другата българка, с която се срещам в сърцето на Барселона. На метри от Саграда Фамилия Любимка Мъдрова дели общо студио за естетика с друг българин. А въпреки че живее и развива бизнеса си тук, бившата медицинска работничка в Пирогов не губи интереса си към  България и процесите в нея.

Аз обожавам страната си. Трябва да кажеш "аз съм българин" първо. И после гражданин на ЕС. Ако някой ме попита, никога не бих си подала документите за испанско гражданство, може би защото сега вече няма нужда. 

Любимка е категорична, че хората могат да влияят на политиците с вота си. Но се пита защо се променят, когато бъдат избрани. Ако тези хора, които ние ги наричаме политици и те ни служат, имат някаква колаборация с нас… Но тези хора се променят страшно много, не зная защо. Толкова ли е сладко това материалното? То е временно! Но всички казват, че това е отмряло и е глупаво. 

Любимка е гласувала на европейските избори заедно със свекър й, който е на 90 години. Смята, че е предизвикателство да се изравнят административните процедури навсякъде и това, което тук е постигнала с проектите си, да може да го прави по същия път, в Белгия например.

Интеграцията и за двамата отдавна е приключила. Те отдавна имат самочувствието на европейци - такова, каквото смятат, че трябва да имат всички българи, за да отстояват интересите си.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57