Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Картини на знаменития Тодор Дрянков излагат в галерия SPS

Живописни платна на знаменития пловдивски художник Тодор Дрянков (1944-2014), ученик на Златю Бояджиев, показват отново в Пловдив. Експозицията ще бъде открита  от 18 часа, в SPS, единствената в Пловдив 24-часова действаща галерия на бул. „Освобождение“ 3.

Тодор Дрянков е роден през 1944 г. в Пловдив. Завършва Национална художествена академия, София, под ръководството на Златю Бояджиев.

Пловдивчанинът, който през целия си съзнателен живот е живял и творил в София, е по-известен в столицата, отколкото в родния си град. Много от картините му се намират в частни колекции в България, Великобритания, Белгия, Франция, САЩ, Мексико, Русия и др. Живописецът ни напусна рано, още през 2014 г., но остави творчество от близо 5000 творби.

Припомнямe, че в рамките на Пловдив Европейска столица на културата през май бе открита изложба „Жени“ с негови произведения в „Бялата къща“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Великите европейци - Мария Кюри, първа част

Мария Складовска-Кюри понякога е наричана „радиоактивната жена” – но не само защото като учен тя първа изследва тежките метали и свързаните с тях ефекти, а дори открива и двата нови елемента радий и полоний. И не само защото през част от живота си тя вероятно цялата буквално свети в тъмното, тъй като постоянно носи по джобовете си радиоактивни..

публикувано на 30.09.25 в 13:28

Художници от Берлин представят "Апокалипсис"

Изложба „Апокалипсис“ на 13 художници от Берлин ще бъде открита в залата на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“ в Пловдив. Куратор на проекта е българската художнича Антония Дуенде, която от над 30 години живее и работи в Берлин. „Живеем в тревожно време на множество военни конфликти, предизкващи..

публикувано на 30.09.25 в 06:18

Пловдивският археологически музей показва нови експонати

Обновяват музейната експозиция на Археологическия музей в Пловдив след спечелен проект към министерството на културата. Той е на стойност  150 147 лева.  Обогатена ще бъде експозицията в три от залите. Място в обновената експозиция заема пантеонът на езическите богове, почитани във Филипопол. За първи път ще бъдат показани керамични и бронзови..

публикувано на 29.09.25 в 14:41

Пазарджишкият театър започва сезона с нови актьори и премиери

С нови актьори, премиерни заглавия, почистена от графитите сграда и ново лого започва новия сезон в Драматично-кулен театър "Константин Величков" в Пазарджик.  Тази вечер е премиерното представление на   пиесата "Мишеловката" по Агата Кристи, режисирана от Гаро Ашикян.  Първите две представления в края на септември са разпродадени, а в..

публикувано на 29.09.25 в 12:20

Преге - предаване за света на книгите, 27.09. - 03.10.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 27. 09. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Й. В. Гьоте. Страданията на младия Вертер. 140 стр., 5А, Палипмсест, 2025. Ги дьо Мопасан. Бел ами. 356 стр., тв. к. , ок.6А, Фама +, 2025. Мишел Уелбек. Карта и територия. 368 стр.,..

публикувано на 29.09.25 в 10:00