Членовете на асоциация „Пулмонална хипертония“ ще започнат безсрочна стачка пред здравното министерство на 18 септември, ако министър Кирил Ананиев не предприеме действия до 17-ти септември за лечението на пациенти, които се нуждаят от белодробна трансплантация. Ще се настоява и за смяната на министъра, който не е реализирал дадените пред пациентите обещания.
В отворено писмо до министъра председателят на Асоциацията Тодор Мангъров заявява, че министерството неглижира проблема, а въпреки обещанието по петима българи да бъдат трансплантирани на година, пациенти продължават да умират. Последният случай е от вчера.
Поводът за гневното му писмо е, че до момента само един българин е включен в Европейската листа на чакащите за белодробна трансплантация. Българският екип, избран да се обучава, е изпратен едва за 4 дни от 6-ти до 10-ти май, а екип за шестмесечно обучение все още не е заминал.
Не е добре, когато министърът обещава, а не го изпълнява или вменява на подчинен да го реализира. Не е добре, когато не са посочени срокове. Така се стигна до поредния смъртен случай вчера. В момента има регистър на чакащите за белодробна трансплантация, но той също не е точен, коментира пред Радио Пловдив Тодор Мангъров.
Според него чакащите за белодробна трансплантация българи са 15.
Преди няколко дни от АКХ-Виена е получен отказ за преглед на българка пациентка с мотив, че нямат капацитет да приемат чуждестранни граждани, пише в писмото си Мангъров.
Все още единствената българка, включена в списъка на чакащите пациенти за белодробна трансплантация на Евротрансплант, е 29-годишната Илияна Христова, която е и първата одобрена пациентка след подписаното в края на януари тази година споразумение между България и Виенската многопрофилна болница. Пред Радио Пловдив Илияна разказва за живота си с кислородна маска и с надежда в очакване на донор. Може да чуете в аудио-файла.
. Освен Илияна още един български гражданин беше във Виена за извършване оценка на здравословното състояние. На този етап той не е включен в листата на Евротрансплант поради наличие на контраиндикация. Ето какво разказва за надеждата, макра и с кислородна маска на лице, Илияна.
По данни на Министерсвтото на здравеопазването по темата: освен Илияна Христова, този месец предстои още двама пациенти, включени в българската листа на чакащите за белодробна трансплантация, да заминат за консултация с австрийските медици. По линия на сключеното споразумение между Министерството на здравеопазването и Виенската многопрофилна болница наш медицински екип вече е преминал краткосрочно обучение в медицинската академия в Австрия. Предстои 6-месечно обучение във Виена на два български медицински екипа за осъществяване на белодробни трансплантации и следтрансплантационно проследяване.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..