Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриват паметник на княз Алексей Церетелев в Церетелево

| обновено на 04.07.19 в 09:21

С тържествен военен и църковен ритуал в пловдивското село Церетелево ще бъде открит паметник на княз Алексей Церетелев.

 Руският дипломат работи в България още преди  Освобождението, бил е руски консул в Одрин и Пловдив и има огромен принос за българската независимост. 

Идеята за паметника е на инициативен комитет, начело с почетния консул на Русия в Пловдив Георги Гергов.

Официалната церемония ще започне в 14 часа и на нея ще присъстват пловдивският областен управител Здравко Димитров, Пловдивският митрополит Николай, депутати и ръководители на местни институции. Сред почетните гости ще бъдат посланиците на Русия, Беларус, Армения и Казахстан в нашата страна. 

След откриването на паметника в село Церетелево ще бъде открита и паметна плоча на княз Церетелев в Пловдив. Тя е поставена на ресторант „Пълдин“, за да напомня за делото на ревностния защитник на българската национална кауза. Проявите са част от празнуването на 140 години руско-български дипломатически отношения.

Княз Алексей Церетелев е грузински благородник и руски дипломат, един от големите приятели на българския народ. Като руски консул в Одрин и Пловдив се запознава със съдбата на местното българско население. След края на Априлското въстание през 1876 г. княз Церетелев е включен в дипломатическата  комисия, която обикаля района на въстаналите селища и разследва извършените от турците зверства над българите. Заедно с американците Юджийн Скайлер и Джануариъс Макгахан Алексей Церетелев има решаваща роля за запознаването на европейската общественост със злощастната съдба на българите. Тримата мъже успяват да спечелят симпатиите на цивилизования свят в подкрепа на българския народ, което се оказва от решаваща роля за обявяването на Освободителната война. След избухването ѝ князът се включва като доброволец в състава на руската армия, за да се сражава за свободата на българите. Княз Церетелев е член и на международната комисия, която съставя Органическия устав на Източна Румелия. Заедно с дипломата от САЩ Юджийн Скайлър разработват проект за автономна България, представен на Цариградската конференция. Участва активно в конференцията, има огромен принос за българската независимост. От 1878 до1882 година той е Генерален консул на Русия в Пловдив. Българите го наричали „нашия княз“ и назовават с името му улици в София и в Пловдив. През 1934 г. село Думанлии е преименувано на Церетелево.

Паметникът на княз Алексей Цретелев в Церетелево е дело на неговия далечен родственик – световноизвестният художник монументалист Зураб Церетели. Пиедесталът с височина 185 сантиметра е изработен от риолит – скала, подобна на гранита. Постаментът за бронзовия бюст е дарение на Георги Гергов. Барелефът на ресторант „Пълдин“ в Пловдив също е дело на Зураб Церетели. Той е президент на Руската художествена акадамия и е директор на Музея за съвременно изкуство в Москва.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12