Не всяка вечерна и не всяка булчинска рокля е висша мода. Не стилът на дрехата, а начинът на изработване определя тя дали е висша мода или не.Това казва Иван Донев, известно име в модните среди не само у нас, а и по света. Той е съвсем млад, пътят му тръгва от град Раковски, минава в училищните години през Пловдив, където учи фоклорно пеене. Мечтата му обаче е свързана с модата.
Днес той не само е завършил тази специалност в една от академиите в Рим, еталон за висша мода, а е носител на различни награди не само в Италия. Носител е на "Златна игла" за 2018 година, а преди броени дни спечели почетната награда за мода на община Джинцано, Рим.
Дрехата е нашият паспорт, нашата лична карта, казва още Иван Донев и обяснява поговорката, че по дрехите посрещат така: Не живеем за хората, но живеем сред хората. Трябва да бъдем внимателни с тази смелост да бъдем просто каквито на нас ни харесва.
По-малко от месец след представяне на последната му колекция в Токио, в "Ден след ден" на Радио Пловдив Иван Донев говори още за пътя от фолклорното пеене до висшата мода, подкрепата, която си е обещал да прави за младите български дизайнери и вече я реализира, както и какво да носим през този сезон, за да сме на върха на модната вълна.
Със сигурност не с джапанки, казва. Посочва отдавна илзязлите от мода чантички, които все още у нас се носят "на гърба като Калашник", усмихва се на обемите, чиито преносителки нарича "ходещи телевизори" и на вафлите в косите, заради които се шегува, че "българските жени ще се разболеят трайно от диабет".
Не е нужно да харичм пари, за да изглеждаме добре, нужни са добър вкус и обич към красивото, казва Иван Донев още. За една лятна вечерна разходка е достатъчно да сложиш красива ленена рокля, а за господата къси панталонки и красива ленена риза. Препоръчва еспадрилите или мокасините.
Иван Донев говори и за своите модели в Матера, градът, който е европейска културна столица заедно с Пловдив. А на въпрос дали планува ревю в нашата столица на културата, казва, че поканата за творците на Пловдив, които работят навън и са познати зад граница, трябва да дойдат от града, а не те самите да се предлагат. Има ни, съществуваме, търсете ни!
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..