Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деца в Барселона учат български песни с млада пианистка

Снимка: Germán Chávez Villa

За 26 годишната Ивана Говедарска без преувеличение може да се каже, че е закърмена с музиката. Дядо й, известният хоров диригент проф. Христо Арищиров, запалва в нея от съвсем малка любовта към българските песни. И досега помни, че още преди да тръгне на училище, всяка вечер двамата пеели „Лека нощ и лек сън“. И не си е представяла, че може да заспи, без да са попяли заедно. Записват я в НМУ „Любомир Пипков“ в София и съвсем естествено завършва бакалавърска степен в МА „Панчо Владигеров“ в класа на професор Иван Дреников. Днес Ивана не само музицира и преподава пиано, а и сама застава пред деца, за да дирижира изпълненията им.

Допреди по-малко от година повечето от децата, които сега изпълняват химна на първоучителите Св. Св. Кирил и Методи, не просто не го знаели, а не можели да пеят нито една българска песен. Причината е, че или са родени, или от малки живеят в Барселона с родителите си. Някои от тях трудно говорят дори български език. Миналата есен имат шанса за първи път в 10 годишната история на неделното българско училище в града да учат музика. И тук пътищата им се пресичат с този на младата пианистка.

Вече в Барселона съм 3 години. Дойдох тук, тъй като преди около 5 години се запознах с моя професор по пиано и той ме покани да направя магистратура. Направих магистратура, хареса ми, исках да остана и започнах да търся най-различни начини това да се случи. Отвори се място в  Българското училище за вокален педагог, аз кандидатствах и бях много щастлива, когато ме избраха да поема тази длъжност. И така, вече трета година преподавам. Идеята беше да запознаем децата с български песни, които повечето от тях, за съжаление, не познават. И успяхме за една година да подготвим един набор от много български песни, детски, разбира се. Започнах с песента "Дъга" на Виктор Чучков, на мен ми е много на сърце тази песен, децата я харесват. За мен е много важно всеки път, когато избирам песните, децата да ги харесват. 

За края на учебната година заедно с учениците си, Ивана избира песните "Детство мое" и "Химна на Свети Свети Кирил и Методий". Изпълнението им спечелва бурни овации на тържеството.

Много се вълнувам и съм много шастлива, че имам възможността да бъда част от това нещо, да бъда до тях в този етап от техния жиот. Защото някои от тях трудно говорят български. И предизвикателството, което се поставя пред мене - да ги науча на тези песни, да ги запозная с тези песни - е огромно, но в същото време, когато накрая видя на концерта техните очичките, които ме гледат и само чакат с огромно желание да започнем да пеем, е неописуемо!

От тази есен Ивана Говедарска има намерение да запознае българчетата в Барселона с фоклорната музика на страната ни, както и с интересни факти за българската музика.  А за живота си тук и връзката си с България споделя:

Да, има много неща, които са различни от България, със сигурност. Хората ценят изкуството, ценят музиката и това се усеща. Моята професия е свързана с много пътувания и аз още от малка съм пътувала в доста различни страни по света. И бих казала, че аз винаги съм се чувствала европейка и не мога да определя, че от момента, в който дойдох в Барселона, се чувствам по-европейка. Не. Аз се чувствам гражданин на света, ако мога така да го определя. В същото време винаги ще си остана българка.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честват 75 години от откриването на Панагюрското съкровище

 В Панагюрище започват тържествата, посветени на 75-тата годишнина  от  откриването на  Панагюрското златно съкровище.  Те ще протекат в рамките на четири дни.  Програмата включва поредица от съпътстващи събития,  като кулминацията ще е на 8- ми декември, денят, в който преди 75 години братята  Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския..

публикувано на 04.12.24 в 09:39

Одеона отваря врати за концерти

В Пловдив археологическият обект ОДЕОНА част от Форумен комплекс на Филипопол, отваря врати като сцена за провеждане на културни събития.  За Одеона ще разкажат археологът – проучвател на обекта Мая Мартинова – Кютова и арх. Румяна Пройкова - съратница и част от екипа на покойната вече арх. Вера Коларова, автор на проекта Музикални домакини..

публикувано на 04.12.24 в 09:17

Изложба на медникарски изделия в РЕМ Пловдив

Регионален етнографски музей – Пловдив открива изложба „ Медникарството – древно и вечно “.  Музеят в Стария град ни кани на новата изложба, която ще бъде открита от 17:30 ч. в присъствието на майстори медникари. Експозицията ще ни потопи в дълбоките традиции и история на медникарския занаят – изкуство, което съчетава естетика и..

публикувано на 04.12.24 в 09:11

"Романът на една жена без качества" с премиера в Пловдив

Книгата „Романът на една жена без качества“ от Ралица Николова ще бъде Кклуб „Петното на Роршах“ – Литертурен салон Spirt & Spirit. Главите в книгата носят названията на дните от седмицата. Разказът върви от първо лице, единствено число и е кунструиран като дневник, без историята да е изцяло биографична. Модератор ще бъде Ина Иванова...

публикувано на 03.12.24 в 11:16

Преподавателите на НХГ "Цанко Лавренов" с обща изложба

Творческо обединение "Collegium pro arte+" към Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов" ще открие "Празнична изложба" тази вечер, от 18:00 часа в галерия "Piesa", ул. "Оборище" 10А, Пловдив. В експозицията ще бъдат представени живописни творби, графики и фотографии в разнообразни стилове и техники. Участват всички..

обновено на 03.12.24 в 07:27