Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смяната на Волен Сидеров не е безобидно послание

В протокола, в който се цитира решението за  отстраняването на  Волен Сидеров от ръководството на ПГ на Обединените Патриоти, има поводи за съмнения във валидността на решението, както и за крайните намерения на тази част от Малката коалиция, заяви  заместник-председателят на НС и депутат от „Атака“ Явор Нотев.

Като аргумент той подчерта, че за да може решението да придобие известна легитимност, то започва с отмяната на текст от правилата за  работа на депутатите от ОП, които  дават приоритет на коалиционното споразумение. 

Отношенията на трите партии в рамките на Малката коалиция се регламентират както от правилата за работа на парламентарната група, така и от още едно, в което трите партии заедно представляваме  едно цяло с управляващата ГЕРБ, т.н. голяма коалиция.

Нотев посочи, че отмяната на приоритета на коалиционните споразумения с промяна на  текстове от правилата за работа на Парламентарната група  е нелогичен и несериозен подход в уреждането на отношенията в нея. 

Това е било необходимо, за да се каже, че  ПГ е в състояние да  смени Волен Сидеров като председател на парламентарната група,  защото в тези правила за работа на коалицията изрично се предвижда  участие на представители и на трите партии.

Решението е взето  във формат на традиционно събиране на групите в началото на парламентарната седмица. То обаче има за предмет единствено и само програмата на Парламента за седмицата .Не се коментират организационни въпроси и още по-малко - смяна на председател на парламентарна група. 

Решението е взето в този формат и това е изненадващо. Към нас не е имало и покана.

Вероятно сега трябва да бъде зададен въпрсът как ще се процедира оттук нататък. Общото разбиране на депутатите от Партия Атака  е, че  насила хубост не става. Няма как да задържим  едни коалиционни отношения, ако те са неприемливи за част от коалиционните  партньори. 

Посочих резервите си към начина, по който се взе това решение, но  и не мисля, че отношенията са изцяло прекратени, докато това решение не се ревизира.

Трябва да бъдем наясно какво смятат нашите партньори оттук нататък, дали сме заедно с тях в голямата и в малката коалиция и по отношение на президентското вето. Гласувахме по идентичен начин с партньорите си, но това е чисто фактическа коалиция, формалната не е прекратена и тези, които инициираха одобни въпроси, дължат да заявят оттук нататък ясно намеренията си, когато редприемат такива стъпки.

Засега форматът на управляващата коалиция остава в този вид, тъй като не ми е известно да има решение, което да засяга  ролята ни в малката и голямата коалиция, както -  и в управлението на страната. Няма такова. Но в същото време не можем да бъдем слепи за това, че смяната на Сидеров е едно послание, адресирано към депутатите от Атака и то  не е безобидно. 

По този начин партията остава без представител в ръководството на парламентарната група. В същото време обаче тя има представители в управлението на страната - министър на икономиката от квотата на Атака. 

До местните избори има още време,  разговорите за мястото на Атака са наложителни, тъй като още не е известно, как ще се явим на местните избори.  Очаквания за съвместно участие обаче засега няма, но в политиката се случват и изненадващи стъпки, които не можеха да бъдат предвидени дори от участниците в парламентарния вот. 


Цялото интервю - от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24