Сделката за американските самолети F-16 в социалните мрежи е с отзиви от отрицание, до възторг, но нека не отиваме в тези крайности, каза Ангел Найденов бивш министър на отбраната и ръководител на Център за изследване на отбраната и сигурността. Той подчерта, че американските самолети F16 Blok 70 са най-новата модификация на бойния самолет.
Това, което постигнахме е договор, чрез който можем да придобием един новопроизведен съвременен многофункционален боен самолет със способности, които отговарят и на очакванията и на изискванията на българските военновъздушни сили. Това, което придобиваме, има своята цена и тази цена в размер на 1 милиард 256 милиона долара, от които се очаква чрез процедура, която тече в момента в САЩ, да бъдат поети от американското правителство 60 милиона долара, т. е. стойността на сделката ще бъде малко под 2 милиарда и 100 милиона лева. Това е близо до офертното предложение на САЩ и в този смисъл имаме съвпадение на двете предложения.
Найденов уточни, че 8-те самолета са първата половина от доставките на новия тип боен самолет, които трябва да бъдат в рамките на бойна ескадрила от 16 самолета, т. е. до 2030 г. да имаме изцяло оборудвана бойна ескадрила с F-16 блок 70.
Всъщност, в момента говорим за доставката само на първите 8 самолета – 6 едноместни и 2 двуместни, които са учебно бойни, така че, да, те могат да бъдат използвани и за бойни цели. Но, когато говорим за тази цена, нека да припомня за слушателите или да подчертая за слушателите, че става дума за доставката на бойните платформи, на всички системи, които са необходими за функционирането на самолета на цялото оборудване, въоръжение, боеприпаси, в т. ч. ракети, резервни части, логистичният запас според предварителния инвестиционен разход трябва да бъде за три години, включва се и обучението на пилотите и на инженерно-техническия състав и доставката съответно на тренажори за преподговка и съответно обучение на пилотите.
Найдeнов коментира и опасенията на президента Радев за високата цена и орязани параметри на сделката:
Вероятно трябва да коментирам от няколко посоки и моят отговор трябва да бъде в няколко посоки. Първо, президентът е в правото си да изрази опасения относно пакета от способности, които придружават доставката на новия боен самолет. А той е длъжен да изрази опасенията, свързани с намаляването на цената. Не бих искал да обърквам слушателите, тъй като трябва да спомена още една стойност, която беше посочена в решението на американския Конгрес за продажбата на самолетите – тя е в размер на 1 милиард 670 милиона, която в левова равностойност е от порядъка на 2 милиарда и 920 милиона лева. Виждате каква е разликата. В рамките на намаляването на тази цена може да се се откаже част от пакета, който придружава новия тип боен самолет. В този смисъл опасенията на президента са напълно основателни.
Но другата гледна точка трябва да потърсим в мненията, които са изразени от членовете на преговорния екип и които с подписа си носят своята политически и съответно експертно отговорно. А те декларират и гарантират, че това, което се доставя на България запазва многофункционалността на бойните самолети и дава възможност за изпълнение на всички задачи, които се очакват от българските военновъздушни сили.
Първите 8 самолета F 16 трябва да дойдат до 2023г., а останалите 8 до 2030г., когато изтича срокът на жизнено действие на бойните ни самолети Миг 29, така че се получава една приемственост от едни бойни самолети към други тип бойни самолети.
Найденов прогнозира гореща дискусия в НС по повод цената на общия пакет от сделката, защото е цената от 2,100 милиарда е с около 600 милиона по-голяма от гласуваната в НС, въпреки че има решение, с което е дадена възможност на правителството да се отклони от тази цена.
Друг е въпросът, дали в рамките на сделката 8 + 8 може да се разчита на разсрочено плащане, както се говореше, след като първите 8 самолета трябва да се платят авансово.
Цялото интервю с Ангел Найденов е в звуковия файл.
Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града. Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..
Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През тази седмица ще има..
По повод днешния Световен ден за борба с рака специалисти от Комплексния онкологичен център в Пловдив констултират безплатно пловдивчани в изнесен кабинет на площад „Стефан Стамболов“. Целта е гражданите да получат информация за възможностите за профилактика, за ранна диагностика и навременно лечение в здравното заведение, коментира..
След значителния спад на обявите за работа през декември 2024 г. , в началото на новата 2025 година изглежда, че пазарът се връща към нормалните стойности на предлагане, съобщиха от HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър". В края на януари от компанията отчитат 85 на сто ръст на всички обяви за работа спрямо предходния месец. Броят на..
През 2025 година община Пазарджик ще получи от държавата 3,5 милиона лева за облагородяване на инфруструктурата. Отделно през общинската програма за държавния бюджет за Пазарджик е одобрено финансиране за проекти на стойност 50 милиона лева. Общината работи и по европроекти за близо 100 милиона лева. Това съобщи пред Радио Пловдив кметът на..