Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдивската митрополитска църква "Св. Марина" чества храмов празник с мощи на светицата, донесени от Гърция

Света Марина почитаме днес

За българите тя е Огнена Марина и е символ на небесния огън

| обновено на 17.07.19 в 11:23

Днес, 17 юли, Православната църква почита света Великомъченица Марина. Според житието й тя била дъщеря на езически жрец в Антиохия през  III век. Възпитана от баща си в идолопоклонничество, но Бог й дал да узнае истината и я призовал при себе си. Загинала е мъченически едва на 16 години (около 270 г.).

Стотици вярващи се стичат от сутринта в митрополитския храм „Св. Марина“, където пловдивският  владика Николай отслужи света литургия в съслужение с гръцкия митрополит Хризостом. В празничната служба участваха областният управител Здравко Димитров, председателят на ОбС Савина Петкова, командирът на пловдивския гарнизон бригаден генерал Явор Матеев. След литургията митрополит Николай припомни житието на света великомъченица Марина и призова вярващите да пазят вярата си, като светицата.

От снощи в храма са изложени за поклонение мощи на Св. Марина, донесени от Гърция. Те ще останат в църквата и утре, за да могат повече хора да се поклонят на Св. Марина и да поискат нейната помощ. 

Света Марина се счита за покровителка на водите и закрилница на Южното Черноморие. За българите тя е Огнена Марина, символ на небесния огън, покровителка на жътвата, нивите и сеитбите.

Сред католиците тя е известна като Света Маргарита Антиохийска и се празнува на 20 юли, когато православните християни празнуват деня на Свети Илия.

В народния календар денят на св.Марина е известен като Маринден. Това е един от трите най-горещи дни през годината – 15, 16 и 17 юли. Затова им казвали „горещници” и се празнували в чест на огнената слънчева стихия. Първият ден наричали Чурлига, вторият – Пърлига, а третият – Огнена Марина. Затова българите празнуват деня на светицата за предпазване от огън и мълнии. На този ден се пали новият жив огън. Той се прескача за здраве и от хора, и от животни.

В народните вярвания Света Великомъченица Марина се смята за покровителка на водите и закрилница на нашето Южно Черноморие. Вярва се, че светицата има лечителска дарба - помага на незрящи хора. За да намерят лек за страданието си, те ходят на аязмо или река край манастир, наречен на името на св. Марина. Мият очите си с благословена от нея вода, връзват парцалчета на близките дървета и се молят там да остане болестта.

В Странджа, на места и в Родопите, света Марина се почита като повелителка на змиите. В този край култът към светицата е силен и неслучайно тези места са осеяни с множество малки параклисчета и лековити извори, носещи нейното име. Тук света Марина е смятана за сестра на гръмовержеца свети Илия и на иконите от странджанския край светицата е изобразена с кошница, от която се подават змийски глави. Ако на този ден някой види змия я кълне с думите: "Нека света Марина да те умарини!"

Света Марина се приема и като покровителка на брака. В деня на Св. Марина започват седенките. Правят се магии за любов и щастлив брак.

Казват, че светицата посещава сънищата на хора, които вярват в нея, пророкува или дава съвети какво да се направи, за да се спасят вярващите от болести и нещастия.

Имен ден днес празнуват Марина, Марин и Маринела.











Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Кметът на Пловдив е недоволен от водните рамонти в "Южен"

Фирмите, които работят по изграждането на Южния обходен колектор, да спазват графиците, затова апелираха пловдивският кмет Костадин Димитров и районният кмет на „Южен“ Атанас Кунчев. „За съжаление, не виждаме спазване на графика. Някъде има участъци, които ще бъдат асфалтирани тези дни. Но общо взето, виждаме едно изоставане с около месец от..

публикувано на 27.01.25 в 12:30

Грипна ваканция за учениците от Пловдив на 6 и 7 февруари със заповед на кмета

6 и 7 февруари ще са неучебни дни за пловдивските ученици, обяви кметът Костадин Димитров. Решението е взето, след като са обсъдени данните за заболеваемостта в град Пловдив.  Това е най-добре за здравето на децата, обоснова се кметът. Припомням, че с разпореждане на Областния щаб от сряда учениците от областта минават на онлайн..

обновено на 27.01.25 в 12:26

Искат до 20% увеличение на бюджета за музеите

39 милиона 850 хиляди лева да бъдат заложени в бюджет 2025 за музеите и галериите искат от Сдружение „Български музеи“. Така увеличението при финансирането на регионалните и общински музеи ще бъде 20%, а при националните – 15%, обясни Огнян Тодоров, председател на Сдружение „Български музеи“ и директор на Природонаучня музей в Пловдив...

публикувано на 27.01.25 в 12:18

Разкриха модерна оранжерия за марихуана, двама в ареста

Полицаи разкриха оранжерия за марихуана, разположена между Пазарджик и село Ивайло. Открити са 362 растения от рода на конопа с височина между 45 и 100 сантиметра.  Оранжерията е била оборудвана с модерни системи за пречистване на въздуха, контрол на влажността и осветлението и вентилация. При акцията са арестувани са 30-годишен мъж от Пазарджик..

публикувано на 27.01.25 в 12:17

Кюмбетата са най-големият замърсител на въздуха в Пловдив

14 са дните с превишение на нормата за финни прахови частици от началото на годината до този момент в станция „Каменица“ в Пловдив, а на тази в „Тракия“ са 15. Това обяви заместник-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Европейската норма е под 35 дни годишно с превишение на нормите. „Това е нормата, която трябва да гоним. Миналата..

публикувано на 27.01.25 в 12:06