Карлово отбелязва 142 години от „Страшното“ – най-масовото клане на българи от башибозуци в града през лятото на 1877 г.
Датата 20 юли, която присъства в родословната памет на всички потомствени карловци, се отбелязва днес в църквата „Свети Николай“ с панихида в памет на над 800-те невинни карловци, избити или обесени след разгрома на Априлското въстание. На паметника на жертвите в двора на храма ще бъдат положени цветя.
Организатори на възпоменателната церемония са община Карлово и Историческият музей в града.
Днешната дата е свещена за карловци. На 20 юли 1877 година градът дава над 800 жертви. Сред тях са почти всички пълнолетни тогава мъже.
Войските на генерал Павел Карцов се оттеглят от Карлово, за да заемат позиции в Стара планина и да завардят проходите, а в градчето нахлува редовна турска войска и хиляди башибозуци.
Седем мъже са арестувани вечерта преди деня, наречен Страшното. Сред тях са д-р Киро Попов, Матю Тантилов, Христо Попвасилев, Бочо Загорски. Те увисват на бесилки в двора на Куршум джамия. Башибозуците карат вдовиците им да играят хоро около тях.
Градът е подложен на поголовна сеч и палежи. Голяма част от българите се скриват в църквата „Св. Николай“, но турците разбиват портата й и избиват всички.
На площада и по улиците са обесени почти всички пълнолетни мъже – над 800 души. Така 20 юли 1877 г. остава в историята на Карлово като „Страшното“.
Жертвите от Страшното, според Константин Иречек, са 897. Терорът продължава шест месеца, опустошени са и съседните градове Сопот и Калофер.
Голяма част от оцелелите жени, деца и старци бягат от башибозуците в Балкана, където живеят половин година до Освобождението. Масовото бягство е известно като „Бегът“.
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. По стар обичай и днес новородените деца на..
Най-новият храм в Асеновград "Света великомъченица Марина" бе осветен от Пловдивския митрополит Николай. Той честити на десетките присъстващи празника Сретение Господне, съобщи БТА. По думите му Света Марина има особено значение за Пловдивската епархия. Владиката припомни, че някога в Асеновград е имало храм, посветен на света Марина, който..
Лек ръст в цените на повечето основни хранителни стоки се отчита на борсите у нас през изминалата седмица. Това показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, публикувани в седмичния й бюлетин. Брашното тип 500 поскъпва с 6,4 на сто до 1,57 лева за килограм. Захарта е нагоре с 3 на сто до 1,96 лева за килограм. Цената на..
Десетки пловдивчани се поклониха пред паметта на жертвите на комунистическия режим. Пред паметника „Свидетелят“ те поднесоха венци и цветя в знак на почит към убитите без съд и присъда граждани от 1944 до 1989 г. по времето на соца. „ Дошли сме тук да почетем паметта на жертвите. От Народния съд до 1989 г. са избити от..
На 1 февруари, когато се отбелязва Денят на почит към жертвите на комунистическия режим, кметът на община Калояново Младен Кичев, председателят на СДС Калояново и председател на местния парламент д-р Младен Петров, заместник-председателят на СДС и кмет на община Карлово д-р Емил Кабаиванов, бившият кмет на Пловдив и бивш народен представител Спас..