Карлово отбелязва 142 години от „Страшното“ – най-масовото клане на българи от башибозуци в града през лятото на 1877 г.
Датата 20 юли, която присъства в родословната памет на всички потомствени карловци, се отбелязва днес в църквата „Свети Николай“ с панихида в памет на над 800-те невинни карловци, избити или обесени след разгрома на Априлското въстание. На паметника на жертвите в двора на храма ще бъдат положени цветя.
Организатори на възпоменателната церемония са община Карлово и Историческият музей в града.
Днешната дата е свещена за карловци. На 20 юли 1877 година градът дава над 800 жертви. Сред тях са почти всички пълнолетни тогава мъже.
Войските на генерал Павел Карцов се оттеглят от Карлово, за да заемат позиции в Стара планина и да завардят проходите, а в градчето нахлува редовна турска войска и хиляди башибозуци.
Седем мъже са арестувани вечерта преди деня, наречен Страшното. Сред тях са д-р Киро Попов, Матю Тантилов, Христо Попвасилев, Бочо Загорски. Те увисват на бесилки в двора на Куршум джамия. Башибозуците карат вдовиците им да играят хоро около тях.
Градът е подложен на поголовна сеч и палежи. Голяма част от българите се скриват в църквата „Св. Николай“, но турците разбиват портата й и избиват всички.
На площада и по улиците са обесени почти всички пълнолетни мъже – над 800 души. Така 20 юли 1877 г. остава в историята на Карлово като „Страшното“.
Жертвите от Страшното, според Константин Иречек, са 897. Терорът продължава шест месеца, опустошени са и съседните градове Сопот и Калофер.
Голяма част от оцелелите жени, деца и старци бягат от башибозуците в Балкана, където живеят половин година до Освобождението. Масовото бягство е известно като „Бегът“.
Министърът на земеделието Георги Тахов се съгласи да бъдат взети трети проби от стадото с овце във Велингад, за които БАБХ установи, че са заразени с чума. Това се случи на среща между него и фермерите снощи във Велинград. За условията на министъра информира Неда Велкова Министърът обяви, че е с мандат за последна и решаваща среща с местните..
4,4 млн. лева ще получи Община Пазарджик за основен ремонт на водопроводната мрежа на главните улици в пет селата - Мало Конаре, Огняново, Черногорово, Овчеполци и Пищигово. За това съобщи кметът на Пазарджик Петър Куленски, след подписани днес нови споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Общата стойност на..
Мраморната глава на античната богиня Тюхе не е била открита по време на археологическото проучване на терена на Епископската базилика и наличието й е станало известно едва след проверката на Минисерството на културата и Сектор „Престъпления, свързани с културно-историческите ценности“ към Главна Дирекция Национална полиция. Това се казва в..
Втора комисия с представители на НИНКН и Инспектората към Министерството на културата посети днес Небет тепе . На място експертите се запознаха с реставрационно-консервационните дейности и инспектираха пропуските, които трябваше да бъдат отстранени от екипа на проекта „По крепостните стени на Филипопол“. Научният ръководител по..
Тежкият мокър сняг събори дървета в Смолянско, които затрудняват движението по пътищата в областта. Рано тази сутрин е подаден сигнал за паднало дърво на пътното платно в участъка Пампорово – Стойките. Екип на пожарната в Пампорово е отстранил дървото и разчистил пътя. В 10:34 ч., днес е подаден друг сигнал за паднали дървета на пътното платно на..