В последния месец дружеството е установило 3 случая на кражби на ток от субекти, което добиват криптовалута. Два фургона с компютри и системи са открити край селата Марково и Скобелево, а третата „работилница“ е била ситуирана в изоставено ТКЗС край се. Йоаким Груево. Собствениците на „работилниците“ все още не са известни, води се разследване.
Между 200 и 250 лева на ден е консумацията на такава „работилница“ за криптовалута, което означава 6000 лева месечно – са отчели от И Ви Ен. „Процесът на добив на криптовалута е легален, незаконна е кражбата на ток от субектите, които се занимават с подобен род финансова машинация“ – уточниха от дружеството.
Копаенето на криптовалута е много енергоемко, тъй като климатици трябва да охлаждат непрестанно компютрите и периферните им устройства. Апаратурата е с голяма изчислителна мощност и разходът на ток е за охлаждането й. Климатиците допълнително създават шум, който е издал един от фургоните „работилници“ – съобщиха от И Ви Ен.
Именно шумът кара копачите на криптовалута да позиционират „работилниците“ се извън населени места. Освен това, апаратурата им е мобилна и може лесно да се премахне при някакви подозрения, че кражбата им ще бъде разкрита. Фургоните са били оборудвани със СОТ и видео наблюдение, защото машините в тях – компютри и устройства, са със значителна стойност.
Крадците на ток са се свързвали с подземни кабели направо към трафопостовете, за да не бъдат засечени. В два от случаите нарушителите били открити по шума от работилниците, а в третия – от предизвикания токов удар при свързването с трафопоста и яваването на място на екип от дружеството.
„Допуснахме тези копачи на криптовалута да работят само няколко дни и единствено своевременното им разкриване ни е предпазило от големи загуби“ – допълват от И Ви Ен.
С близо 30 процента са намалели кражбите на ток за първото полугодие спрямо същия период на миналата година.
Откраднатата електроенергия е на стойност над 900 000 лева – пари, които чрез съдебни дела се изискват от нарушителите, а не утежняват сметките на абонатите – уточняват от дружеството.
Две момчета на 14 и 16 години са приети в Спешното отделение на МБАЛ – Пазарджик само за ден след употреба на алкохол и енергийна напитка. От болницата уточняват, че 14-годишно момче от Пазарджик припаднало в училищен двор и било докарано в болницата с линейка на Спешна помощ, след като му е оказана първа помощ на място. Детето обяснило, че му..
Официално бе даден старт на строителството на пътя към Мулдавски манастир „Св. Петка“ над Асеновград. Участъкът е с дължина близо да километра, като се предвижда изграждане на втора лента на пътя, което ще позволи безпроблемно преминаване не само на леки коли, но и на атобуси и тежкотоварни автомобили. Пътят се строи с държавно финансиране на..
От началото на годината досега пловдивските криминалисти са иззели 9,5 килограма високорискови наркотични вещества. Сред тях са 5 килограма синтетични канабиноиди, 3 килограма марихуана, 900 грама амфетамин, както и кокаин и екстази, съобщиха от полицията. Конфискувани са и 361 вейпове със съдържание на хексахидроканабинол. При акциите са..
Делото срещу Рангел Бизюрев беше отложено за 14 март. Разпитана беше свидетелка, която в нощта на убийството се е видяла с Валентин Динков. Сияна Тинева разказа, че тогава тя се е видяла с Валентин, но той е бил спокоен и не е показал някакво притеснение. След разпита на момичето Бизюрев поиска думата и каза, че не се чувства добре..
Започва строителството на пътя към Мулдавския манастир „Света Петка“ край Асеновград. Дължината на пътната отсечка е около 3 километра – от главния път Асеновград – Кърджали до светата обител. Изграждането на пътя до манастира се чака от много години. От него са асфалтирани около 500 метра, но заради кариерата за инертни материали в близост..