Пловдивската църква „Света Параскева“ посреща патронния си празник днес.
Празничната литургия ще бъде водена от предстоятеля на храма иконом Емил Паралингов.
Разположена в скалите от южната страна на Стария град, в сегашния си вид църквата е построена през 1836 г. Носи името на Св. Параскева, което е равнозначно на света Петка Римлянка.
След продължително затваряне през 70-те години на миналия век, храмът отново е действащ от декември 2007г.
Една от най-големите забележителности са иконите. Осемте икони от царския ред на иконостаса са дело на Захарий Зограф, а трите реда малки икони над тях са на зографи от Одринската зографска школа, чийто най-известен представител е Никола Одринчанин.
Уникален е и архиерейският трон с инкрустация на седеф и слонова кост..
Св. Параскева /Петка е особено обичана и почитана светица в много поместни църкви. На нея са посветени и много храмове.
Преподобномъченицата Параскева Римлянка е живяла през II век и по апостолски проповядвала на езичниците дори в Рим, столицата на империята. Посечена с меч след жестоки и дълги мъчения, св. Параскева обърнала със смелостта и чудесата си мнозина във вярата. Мощите й по-късно били пренесени в Цариград.
Преподобната Параскева (Петка) Епиватска Българска, живяла в X-XI век (чествана на 14 октомври) била родом от Епиват (Тракия) от родители българи. Животът й и посмъртните чудеса вдъхновено е описал св. патриарх Евтимий. От 1238 г. до падането под турско робство светите й мощи църква почивали в църквата "Св. Петка Търновска" във Велико Търново. След вековни странствания те били положени през 1641 г. в катедралата в Яш (Северна Румъния) - място на поклонници от цял свят.
Великомъченицата Параскева Иконийска (28 октомври), родом от Икония (Мала Азия), отдала живота си на милосърдие и проповед, посечена след много мъчения също с меч по време на гонителя Диоклетиан през 303 година.
Църквата „Св.Параскева“ в Пловдив е построена през 1836г. с ктиторството на богатия пловдивски чорбаджия хаджи Вълко Чалъков–Големия и с дарения на местните българи и гърци, с помощ и от Пловдивска митрополи и Бачковски манастир. Първоначално храмът е посветен на света Петка Епиватска, особено почитана от българите. След края на 50-те години на XIX век почитта към света Петка Епиватска се изменя в почит към света преподобнамъченица Параскева /света Петка Римлянка. В началото на 70-те години на ХХ век храмът е затворен, като това става причина да изпадне постепенно в запустение и забвение. Тази “мерзост на запустението” е прекратена от пловдивския митрополит Николай, с чиято заповед е съставено служебно църковно настоятелство с предстоятел Емил Паралингов. Официалното откриване след приключване на възстановителните работи е на 9 декември 2007 г. В храма е имало и аязмо, известно с това, че водата му лекувала очни болести, щом вярващите се обръщали с гореща молитва към света Параскева. При възможност, може лековитото аязмо да бъде възстановено, казва иконом Паралингов – най-важна е искрената и чиста молитва, с която се идва в храма.
Все още някои пловдивчани наричат църквата „Св.Параскева“ с името „Малката“, или „Старата св.Петка“, името Петка в случая, е побългареното на Параскева, поясни още отец Емил.
Храмът е малък, но силата на светицата е голяма.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 21. 12. 202г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Джон Милтън. Възвърнатият рай. 130 стр., тв.к. ок.5А, Лист, 2024. Алфред Тенисън. Инок Ардан. 94 стр., тв. к. ок. 5А, Лист, 2024. Луиджи Пирандело. Самотният човек. Новели. 214 стр., 3А, Фама 1, 2024...
Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..
Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив. Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..
Гроздан Илков-Графа отбелязва 55-ата си годишнина с обща изложба с приятели Добре познатият на пловдивската публика и арт среди художник, пластик и талантлив автор на творби в стил стийм пънк ще открие в галерия "Мария Луиза" изложба, озаглавена "Гроздан Илков-Графа и приятели". Тя е посветена на двете петици в житейския му..