Кулминацията на празненствата по случай 20 години Шекспир в село Паталеница ще бъдат днес и утре /26 и 27 юли/ с премиерата на спектакъла на фееричната и магична пиеса "Сън в лятна нощ".
След като зарадва паталенската публика с "Дванайсета нощ" през лятото на 2016 г., режисьорът Тери Фендър (Директор на Академията по театрално и филмово изукство, Falmouth University, Великобритания) отново се връща в Паталеница като режисьор на „Сън в лятна нощ“.
Гласът и пеенето този път са поверени на Даниèл Мониè (Ръководител на катедра Театър и Танц, Falmouth University), музикалната среда на Йосиф Герджиков, а костюмите и сценографията отново са на Теодоот Шекспир е в превод на Валери Петров. Продуцент е Инна Церовска.
Представлението под открито небе в двора на ОУ „Константин Величков“ с. Паталеница започва в 21ч. , а от 20:30ч ще се състои официална церемония по награждаване за цялостен принос към дейността на Шекспирова Паталеница. Наградата се връчва за първи път тази година, а носителите и са дългогодишни участници в школата: Анатолий Ставрев, който в "Сън в лятна нощ" играе Пук, и Самуела - Ивана Церовска, която е в ролята на феята.
Входът е свободен.
В звуковия файл е интервюто с Инна Церовска продуцент и съосновател на Шекспировата школа в Паталеница заедно с режисьора Христо Церовски.
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..