Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът да каже какъв самолет иска, ако не Ф-16?


Важно е политическото решение България да има добър самолет. 

Ф-16 е точно такъв, той е прекрасен - коментира пред Радио Пловдив ситуацията около поредното отхвърлено президентско вето шефът на парламентарната комисия по отбрана Константин Попов. 

Това не е просто "сделка", това е инвестиция в отбраната, добави бившият генерал, дългогодишен пилот изтребител,  командващ ВВС и Началник на отбраната. 

Що се отнася до "Пакета" - оборудването и всички детайли, тук малко хора са реални специалисти. Бойното снаряжение като ракети  и цялостното въоръжение са други подробности, обясни Константин Попов.  По думите му, важното е, че този самолет може да управлява всякакви подобни боеприпаси. 

За "Грипен"  и  "Еврофайтър" това не беше възможно, цената щеще да е съвсем друга, обясни той. 

Във всички варианти, обучението на персонала е за наша сметка. Същността е, че ще поемем обучението на инструктори, които след това вече ще обучават бъдещите пилоти, подчерта бившият генерал от ВВС. 

Що се отнася до инфраструктурата на АБ "Граф Игнатиево", то тя е съвсем пригодна за новите самолети. Все пак, през годините неведнъж там са излитали и кацали Ф-16, каза Константин Попов. 

Този модел е най-търсеният, в момента ние сме чакащи на опашката точно защото има други заявки преди нас, но пък сега  има и още държави, които вече чакат след нас, коментира той по повод сроковете за доставка на новите изтребители. 

Във връзка с упреците на държавния глава Румен Радев към параметрите на сделката, шефът на парламентарната комисия по отбрана лаконичо каза: 

Може би трябва президентът да отговори - ако не иска този самолет, какво друго иска? 









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45